Skip to main content

Stulejka - co warto wiedzieć na jej temat?

Stulejka u dziecka jest zwykle nazywana niemożnością swobodnego odsłonięcia żołędzi prącia z powodu zwężenia pokrywającej ją skóry (napletka). Już w samej definicji leży jedna z "pułapek". Faktem jest, że w praktyce dorosłych chirurgów i urologów zwężenie napletka jest zawsze interpretowane jako stan patologiczny, który wymaga interwencji lekarza. Dlatego często słyszymy od rodziców naszych pacjentów, że urolog zdiagnozował stulejkę u dziecka we wczesnym wieku i dlatego natychmiast zalecił operację.

Portal medyczny na temat stulejki

Rodzaje stulejki

W praktyce pediatrycznej należy rozróżnić fizjologiczne i patologiczne rodzaje stulejki. We wczesnym wieku dominuje stulejka fizjologiczna związana z cechami struktury narządów płciowych dziecka. Tylko 10% dzieci płci męskiej ma głowę prącia całkowicie lub częściowo otwartą w pierwszym roku życia. U większości nowonarodzonych chłopców skóra napletka jest zwykle zespolona z głową prącia za pomocą zrostów - swoistych zrostów, które zapobiegają lub całkowicie wykluczają swobodne wydalanie żołędzi. Jest to normalny stan przez pierwsze 5-6 lat życia, który nie wymaga specjalnego leczenia. Co więcej, zespolenie żołędzi z napletkiem można uznać za mechanizm ochronny, który zmniejsza prawdopodobieństwo zakażenia pod napletkiem i rozwoju tam stanu zapalnego.

Jak powstaje stulejka?

Stopniowo, w procesie wzrostu penisa, głowa rozkłada napletek, następuje powolne niezależne oddzielenie sinechii i otwarcie głowy. Proces ten może trwać do początku okresu dojrzewania chłopca, kiedy aktywowane są hormony płciowe, które sprawiają, że tkanka napletka jest bardziej elastyczna i rozciągliwa. W znaczący sposób wpływa na to indywidualna struktura napletka u każdego konkretnego dziecka. Na przykład może być nadmiernie rozwinięty (tak zwany napletek trąbkowy), tworząc przerostową wersję stulejki. W takim przypadku spontaniczne wyzdrowienie wymaga więcej czasu i nie zawsze przychodzi. Po porady i informacje na temat stulejki warto sięgnąć w pierwszej kolejności do Internetu, korzystając w zaufanych portali medycznych. W razie niepokojących objawów konieczne jest udanie się do specjalisty. 

Informacje i porady - stulejka.info.pl

Leczenie stulejki - porady specjalistów

W okolicy żołędzi prącia znajdują się specjalne gruczoły wytwarzające substancję ochronną – smegmę. Czasami smegma gromadzi się pod synechiami w postaci gęstej formacji, podobnej do guza o białym kolorze. Takie gromady nazywane są również smegmolitami. W przypadku dużego nagromadzenia smegmy może być wymagana minimalna opieka medyczna: za pomocą specjalnej sondy podobnej do cienkiej różdżki oddzielają się synechie, które zapobiegają wydzielaniu się wydzieliny. Należy pamiętać, że nie należy ulegać namowom niektórych specjalistów, którzy zalecają usunięcie synechii tylko dlatego, że są. Oprócz łez dziecka i rozwijania strachu przed białymi fartuchami nic nie osiągniesz, a zrosty mogą powstawać raz po raz. Istotne informacje na temat stulejki można znaleźć pod linkiem https://www.stulejka.info.pl/poradnik - porady specjalistów mogą pomóc w podjęciu decyzji co do wyboru metody leczenie schorzenia. Operacja stulejki i manipulacja napletkiem w większości przypadków prowadzi do pęknięć i powstawania blizn. W rezultacie rozwija się stulejka bliznowata, której jedynym sposobem leczenia jest operacja chirurgiczna. W takim przypadku wykonuje się wycięcie napletka, a następnie szwy, lub całkowite usunięcie go przez okrągłe obrzezanie (circumcisio). Najbardziej rozpowszechniony jest drugi rodzaj interwencji, ponieważ gwarantuje całkowite wyeliminowanie stulejki bez ryzyka nawrotu - informuje portal medyczny.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Ja z systemów ERP korzystałem jako pracownik już w dwóch firmach. Pamiętam, jak pierwszy raz ...
Długo wzbraniałem się przed nauką pływania. Myślałem, że będąc po 40, jest już za późno ...
Artykuł bardzo pomocny! Stoję przed wyborem dentysty dla dziecka i teraz wiem, na co zwrócić ...
Super, że trafiłem na ten artykuł, bo tak się składa, że mieszkam w Wobromiu obok ...
Na długi weekend w sierpniu mam zamiar wybrać się do Nowego Sącza na krótki urlop! ...