Skip to main content

Co oznacza kolczyk w nosie? Rodzaje przekłuć

Piercing jest coraz popularniejszym sposobem modyfikacji swojego ciała. Przez sporą liczbę osób jest odbierany jako nowa moda, jednak posiada długą historię i większość przekłuć miała swoje konkretne znaczenie. Aktualnie osoby decydujące się na piercing robią to z bardziej przyziemnych pobudek, choć zdarzają się też konkretne kolczyki, mające szczególne znaczenie. 

Czy zrobienie kolczyka w nosie boli?

Historia kolczyka w nosie

Aktualnie kolczyki w nosie robi się głównie ze względów estetycznych i stanowią one sposób wyróżnienia się z tłumu, bądź okazania swojej indywidualności. W historii jednak kolczyk ten miał szczególne znaczenie. Najczęściej robiony był przez wojowników, którzy w ten sposób okazywali swoją ogromną odwagę oraz waleczność. Miały za zadanie informować wroga, że ma na swojej drodze przeciwnika, który się nie ulęknie i będzie walczył do końca. W niektórych plemionach afrykańskich kolczyk w nosie do dziś stanowi o wysokim statusie społecznym posiadacza. Ciekawostką jest fakt, że w niektórych regionach przekłucie to było wykonywane przez kobiety, które były gotowe do wyjścia za mąż.

Higiena przekłucia

Przy przekłuciu nosa bardzo ważny element stanowi utrzymanie odpowiedniej higieny, by rana dobrze się wygoiła. Warto korzystać z kolczyków wykonanych ze stali chirurgicznej, tytanu lub bioplastu, ponieważ nie powodują one żadnych powikłań pod postacią stanów zapalnych.

Każdego dnia trzeba pamiętać o używaniu soli fizjologicznej lub płynu antybakteryjnego. Jednocześnie nie można korzystać z kosmetyków opartych na bazie spirytusu ani wody utlenionej, ponieważ mogą one wysuszyć przekłucie i utrudnić gojenie się rany. Miejsce kolczyka jest szczególnie podatne na kontakt z drobnoustrojami, dlatego też zawsze trzeba dbać o odpowiednią pielęgnację.

Jak dbać o kolczyk w nosie?

Rodzaje przekłuć nosa

Zależnie od dokładnego miejsca dokonania przekłucia, nosi ono inną nazwę. Różni się też samą specyfiką powstałej rany.

 • Nostril - jest to najmniej bolesny i zarazem najpopularniejszy rodzaj przekłucia. Dokonuje się go w płatku nosa, z lewej lub prawej strony.
 • High nostril - podobnie jak zwykły nostril jest to przekłucie z boku nosa, jednak w tym wypadku jest ono robione wyżej, przez chrząstkę znajdującą się tuż pod kością nosową.
 • Septum - to przekłucie dokonuje się między nozdrzami lub pod przegrodą nosową, w miejscu pozbawionych chrząstki. Przekłucie to jest wyjątkowo bolesne.
 • Bridge - przekłucie przechodzące przez skórę nosa, na wysokości oczu. Przy nim trzeba uważać, ponieważ ze względu na mocno ukrwiony obszar może wystąpić silne krwawienie.
 • Nasalleng - najrzadziej stosowane przekłucie, przechodzące przez nozdrza i przegrodę nosową w najszerszej części nosa. Wyjątkowo efektywne i mocno zwracające uwagę.

Rodzaje kolczyków do nosa

Tak jak w przypadku klasycznych kolczyków, również tutaj jest ich szeroki wybór:

 • lobe - stosowany przy przekłuciach nostril i septum,
 • labrety - pasujące do przekłuć nostril,
 • sztangi - do przekłuć bridge, spetum i nasallang,
 • banany - idealne do przekłuć septum i bridge,
 • podkowy - rozwiązanie zalecany jedynie do przekłuć typu septum,
 • kółka - doskonałe do przekłuć typu septum.
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Chce oświadczyć się mojej ukochanej i chce, żeby to było wyjątkowe! Z pomocą dobrej firmy ...
Krzysztof 1 miesięcy temu Ekologiczne źródła energii
Śledzenie tego, w jaki sposób fotowoltaika jest odbierana w naszym kraju, jest bardzo interesujące. Może ...
Weronika 1 miesięcy temu Ceremonia ślubna w plenerze
Bardzo mi się marzy ślub w plenerze! Na wszystkich zdjęciach takie ceremonie wyglądają jak wycięte ...
Spotkałam się z takimi wiatami podczas wycieczki do Grecji, ale wtedy nie wiedziałam, na co ...
Muszę przyznać, że zastanawiam się nad zabiegiem korekty powiek. Niestety zmagam się z opadającymi powiekami ...