Arteterapia - lecznicza moc sztuki
Tytuł brzmi tajemniczo, a więc wyjaśnijmy jak należy go rozumieć - czym jest arteterapia? Jest to rodzaj psychoterapii, w której wykorzystuje się najróżniejsze dziedziny artystyczne - czyli inaczej mówiąc jest to terapia poprzez sztukę. Pozytywny wpływ sztuki na psychikę człowieka został odkryty i z powodzeniem stosowany już pod koniec XIX wieku, ale sam termin (z języka angielskiego: "art therapy") został użyty dopiero w roku 1942, przez angielskiego nauczyciela, Adriana Hilla.
Komu może pomóc arteterapia?
Arteterapia może być stosowana u osób w każdym wieku - od dzieci po seniorów. Na zajęcia z arteterapii zapisać możemy się głównie we większych miastach - w Warszawie takim miejscem jest SensArte Centrum Arteterapii, mieszczące się przy Alei Solidarności 84. Działania artystyczne podejmowane przez osoby z problemami natury emocjonalnej powodują pewnego rodzaju otworzenie się tych osób, pozbycie się blokad psychicznych, a dzięki temu staje się możliwe udzielenie im pomocy. Terapia sztuką świetnie sprawdza się u osób z nerwicami, depresją, zaburzeniami lękowymi, chorobliwą nieśmiałością czy zaburzeniami w komunikacji werbalnej, u osób z autyzmem oraz u osób niepełnosprawnych intelektualnie. Bywa również bardzo pomocna w leczeniu traumy, gdy inne sposoby dotarcia do pacjenta zawodzą.
Co ważne - pomocy w arteterapii można szukać nie tylko wtedy gdy choruje nasza dusza, ale również przy chorobach psychosomatycznych, np. nowotworach. W Polsce już na początku XX wieku wprowadził ją do szpitali, jako uzupełnienie leczenia tradycyjnego, wybitny krakowski onkolog, prof. Julian Aleksandrowicz.
Terapia dla każdego
Arteterapia nie wymaga żadnych artystycznych uzdolnień - stąd jej ogromna uniwersalność. Terapeutyczne działanie ma już sam proces twórczy. Dobór danej dziedziny sztuki zależy zarówno od inwencji i doświadczenia terapeuty, jak i od zainteresowań (a nie od umiejętności) samego pacjenta. Może być ona stosowana również u osób zupełnie zdrowych, ale np. przemęczonych, wypalonych zawodowo, zestresowanych - ponieważ odpręża, uwalnia od napięć, relaksuje i umożliwia powrót do normalnego funkcjonowania. Zastanawiasz się, czy arteterapia jest dla Ciebie? Przeczytaj artykuł co to jest arteterapia autorstwa założycielki SensArte, Anny Sikorskiej.
Rodzaje arteterapii
Przykładowe rodzaje arteterapii to choreoterapia (terapia poprzez taniec i ruch), muzykoterapia (śpiew, gra na instrumentach i słuchanie określonej muzyki dobranej przez terapeutę), bajkoterapia (chodzi tu przede wszystkim o tzw. o bajki terapeutyczne, głównie dla dzieci, ale nie tylko), terapia poprzez tworzenie własnych drobnych utworów literackich czy terapia wykorzystująca sztuki plastyczne (np. rysunek, malarstwo, rzeźba itp.).
Jak działa arteterapia?
Oddziaływanie terapeutyczne odbywa się na dwóch płaszczyznach - nieświadomej i świadomej. Osoba, która poddała się tej terapii może np. w pewnym momencie sama dotrzeć do tego, co do tej pory wypierała, zdać sobie sprawę z sedna swojego problemu i jego przyczyny - i dzieje się to w sposób komfortowy i bezpieczny. Jednocześnie na płaszczyźnie świadomej może odkryć w sobie nieznane wcześniej talenty, a tym samym jednocześnie bardzo wzmocnić wiarę w siebie i poczucie własnej wartości. Bywa, że dzięki arteterapii dokonuje się w człowieku gruntowna przemiana, która umożliwia nie tylko wyzdrowienie, ale nawet rozpoczęcie zupełnie nowego życia.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy
-
Czym jest wiata fotowoltaiczna i jakie są jej zalety?
-
Sprzęt medyczny - wynajem czy zakup nowego?
-
Arteterapia dla dzieci - leczenie przez sztukę
-
Fotowoltaika dla firm - kiedy się opłaca?
-
Jak pozyskiwać prąd zgodnie z naturą?
Najnowsze wpisy
-
Wielki błąd na akcie notarialnym: Jak parze z Zamościa omal nie przepadł nowy dom!
-
Transkrypcja filmu z youtube - jak ją przygotować?
-
Czy szkolenie BHP obejmuje ppoż?
-
Kiedy należy wezwać lawetę?
-
Czy self-publishing jest dla każdego? Sprawdź, jak wydać książkę w 5 krokach!