Skip to main content

Jak czyścić złoto, czyli sprawdzone metody na piękną biżuterię

Złota biżuteria jest niezwykle trwała. Często mamy w swoich szkatułkach pierścionki, kolczyki, łańcuszki i bransoletki, które są albo pamiątkami po naszych mamach i babciach, albo prezentami z chrztu, komunii czy innych ważnych uroczystości. Złoto to także nasze ślubne obrączki i pierścionki zaręczynowe. Nie możemy mieć zatem wątpliwości, że o tak ważne rodzinne precjoza trzeba odpowiednio dbać, tym bardziej, że z czasem stają się zaśniedziałe lub gromadzą się nich różnorodne zanieczyszczenia. Postawmy na kilka sprawdzonych metod, a najstarsze złoto będzie lśnić jak nowe!

W jaki sposób samemu czyścić złoto?

Dlaczego złota biżuteria nie wygląda jak nowa?

Czyste złoto nie traci swojego połysku, ale biżuteria, którą możemy kupić w salonach jubilerskich najczęściej nie jest wykonana z czystego złota. Im wyższa próba złota, tym mniejsza szansa na zabrudzenia, to znaczy, pierścionek oznaczony jako 750 będzie mniej zachodzić nalotem niż taki sam złoty przedmiot o próbie 375 czy 333. Oprócz złota, w "złotej" biżuterii znajdziemy także srebro, miedź, cynk, a nawet nikiel. I to właśnie dodatki wpływają na to, że kolczyki czy łańcuszki czernieją. 

Kolejne czynniki, które wpływają na zabrudzenia złota to przede wszystkim warunki atmosferyczne, kontakt z naszą skórą, a także przechowywanie w niewłaściwych sposób. 

W jaki sposób samodzielnie wyczyścić złoto?

Jak czyścić złoto, aby usunąć z niego zabrudzenia, które wydają się nieuniknione? Warto przetestować domowe metody, które po pierwsze są niezwykle tanie i łatwo dostępne, a po drugie dają doskonałe efekty. 

Najprostszy babciny sposób na czyszczenie złotej biżuterii to płyn do mycia naczyń. Do naczynia należy nalać niewielką ilość płynu do mycia naczyń, zalać go ciepłą wodą i w powstałym roztworze umieścić zabrudzone złote przedmioty. Pozostawić je na kilka minut, po czym wyjąć, osuszyć i przetrzeć miękką szmatką. Ta metoda świetnie sprawdzi się w przypadku pierścionków czy kolczyków, które są lekko zabrudzone. Gdy osad jest bardzo intensywny należy wdrożyć domowy plan B. 

Jak czyścić złoto, na którym zgromadziły się uporczywe zabrudzenia? Tutaj wspomagamy się tanią i ogólnodostępną sodą oczyszczoną. Podobnie, jak w przypadku płynu do mycia naczyń, sodę rozpuszczamy w ciepłej wodzie i moczymy w niej biżuterię. Aby otrzymać świetne efekty, nie spieszmy się, dajmy złotym przedmiotom poleżeć w tej kąpieli kilka godzin. Po tym czasie wyłówmy biżuterię i przetrzyjmy ją miękką tkaniną. 

Jaki jest najlepszy sposób na mycie złotej biżuterii?

Białe złoto - jak o nie dbać?

Białe złoto jest ostatnio bardzo modne. Wiele osób obawia się jednak, że należy z nim postępować inaczej niż z klasycznym, żółtym złotem. Na szczęście domowe metody pielęgnacji biżuterii z tego szlachetnego metalu nie różnią się - roztwór sody i płynu do mycia naczyń sprawdza się zarówno w przypadku białego, żółtego, jak i różowego złota. 

Co warto wiedzieć o czyszczeniu złota z kamieniami szlachetnymi?

Jak czyścić złotą biżuterię z kamieniami szlachetnymi? W tym przypadku nie zaleca się namaczania. Specjalne kleje, które utrzymują kamienie szlachetne w pierścionkach czy kolczykach mogą się rozpuścić w roztworach wodnych, co spowoduje uszkodzenie biżuterii. Biżuterię z diamentowymi czy innymi oczkami należy przecierać szmatką zamoczoną w wodzie z sodą czy płynem do naczyń. 

Czego nie robić, by złota biżuteria lśniła jak najdłużej?

Sposoby na piękną i lśniącą biżuterię ze złota to nie tylko odpowiednie czyszczenie, ale i profilaktyka. Pamiętajmy, że złoto nie lubi kąpieli w morzu i basenie, szczególnie zaś w basenach termalnych, gdzie woda zawiera mnóstwo składników mineralnych, mogących wejść w reakcję ze złotą biżuterią. W przypadku tego metalu zaleca się także unikanie kontaktu z kosmetykami i czyszczenie poprzez drapanie ostrymi przedmiotami.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Chce oświadczyć się mojej ukochanej i chce, żeby to było wyjątkowe! Z pomocą dobrej firmy ...
Krzysztof 1 miesięcy temu Ekologiczne źródła energii
Śledzenie tego, w jaki sposób fotowoltaika jest odbierana w naszym kraju, jest bardzo interesujące. Może ...
Weronika 1 miesięcy temu Ceremonia ślubna w plenerze
Bardzo mi się marzy ślub w plenerze! Na wszystkich zdjęciach takie ceremonie wyglądają jak wycięte ...
Spotkałam się z takimi wiatami podczas wycieczki do Grecji, ale wtedy nie wiedziałam, na co ...
Muszę przyznać, że zastanawiam się nad zabiegiem korekty powiek. Niestety zmagam się z opadającymi powiekami ...