Skip to main content

Bilans zdrowia dziecka

Bilans zdrowia jest to profilaktycznie odbywające się badanie lekarskie u dzieci i młodzieży. Jest to kompleksowy przegląd stanu zdrowia u danej osoby, którego celem jest sprawdzenie poziomu prawidłowego rozwoju fizycznego. Odpowiednio przeprowadzone bilanse dzieci i młodzieży mogą wykryć u tych osób na wczesnym etapie nieprawidłowości, jeśli takie występują. Wczesne ich wykrycie umożliwia również szybką interwencję, a tym samym możliwość zapobiegania dalszemu rozwojowi nieprawidłowości czy różnego rodzaju chorób.

Bilans zdrowia dziecka

Korzyści dla rodziców

Bilanse dzieci i młodzieży mają także szereg zalet dla rodziców. Przede wszystkim rodzic, który uczestniczy w bilansie swojego dziecka ma możliwość wypytania lekarza o wszystkie nurtujące go kwestie związane ze zdrowiem własnego dziecka. Nie musi szukać odpowiedzi w książkach czy internecie, może zapytać bezpośrednio u źródła. A często rodzice, zwłaszcza młodzi rodzice niemowlaków, mają wiele pytań związanych ze zdrowiem, funkcjonowaniem, a nawet stosowaniem prawidłowej diety u swojego dziecka. Lekarz podczas bilansu na pewno rozwieje wszystkie wątpliwości.

Jak przygotować się do bilansu?

Aby przeprowadzić bilans zdrowia nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Aktualnie w Polsce bilanse są przeprowadzane zaraz po urodzeniu, kilka razy w okresie niemowlęcym, po ukończeniu drugiego, czwartego i szóstego roku życia, kolejno po ukończeniu dziesiątego roku życia (na zakończenie trzeciej klasy szkoły podstawowej), po ukończeniu trzynastego roku życia oraz po ukończeniu szesnastego i osiemnastego lub dziewiętnastego roku życia (w pierwszej i ostatniej klasie szkoły średniej.

Dziecko podczas bilansu zdrowia

Kto przeprowadza bilans?

Bilans zdrowia zazwyczaj przeprowadzany jest przez lekarza pediatrę lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, do którego chodzi dziecko. Każdy bilans dziecka wykonywany jest zazwyczaj przez tego samego lekarza, u którego leczy się dziecko i który to dziecko zna. Przy wykonywaniu bilansu lekarz współpracuje z pielęgniarką. Wszystkie bilanse są wykonywane bez dodatkowych opłat.
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Ja nie wspominam za dobrze swojej pierwszej wizyty u dentysty... Niestety tamta dentystka nie miała ...
Chce oświadczyć się mojej ukochanej i chce, żeby to było wyjątkowe! Z pomocą dobrej firmy ...
Krzysztof 2 miesięcy temu Ekologiczne źródła energii
Śledzenie tego, w jaki sposób fotowoltaika jest odbierana w naszym kraju, jest bardzo interesujące. Może ...
Weronika 2 miesięcy temu Ceremonia ślubna w plenerze
Bardzo mi się marzy ślub w plenerze! Na wszystkich zdjęciach takie ceremonie wyglądają jak wycięte ...
Spotkałam się z takimi wiatami podczas wycieczki do Grecji, ale wtedy nie wiedziałam, na co ...