Jakie objawy wskazują na to, że należy udać się do psychologa?

Nasze zdrowie to nie tylko sfera somatyczna, czyli wszystko to, co dotyczy naszego ciała. To również sfera duchowa i psychiczna, której równowaga jest niezwykle istota do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Obserwowanie naszego stanu psychicznego jest zatem szalenie ważne a wystąpienie niepokojących nas symptomów powinno być jak najszybciej konsultowane z psychologiem. Jak, jednak wyglądają te objawy i kiedy skorzystać z pomocy psychologa?


Do kogo skierowane są konsultacje psychologiczne?

Jeszcze do niedawna w naszym społeczeństwie panował mit, że o pomoc do psychologa powinny zgłaszać się jedynie osoby cierpiące z powodu poważnych problemów natury psychicznej. Absolutnie, nie jest to prawda, bowiem z konsultacji takiej może skorzystać każda osoba, która w danej chwili odczuwa taką potrzebę. Nie trzeba mieć przy tym stwierdzonej żadnej choroby psychicznej ani wykazywać poważnych zaburzeń. Psycholog to wykształcony specjalista, który jest w stanie pomóc nam rozwiązać naprawdę przeróżne problemy dotyczące naszej psychiki i sfery duchowej. To również osoba, która zawsze wysłucha nas w sytuacji, gdy czujemy się samotni i nie radzimy sobie ze swoimi problemami, o których nie możemy lub tez nie chcemy opowiedzieć nikomu z naszego otoczenia.

Objawy wskazujące na konieczność wizyty u psychologa

Pierwsze o czym należy wspomnieć to fakt, że każdy z nas jest inny i wykazuje inna odporność psychiczną. To co dla jednego będzie nieznaczącym epizodem, dla innego osoby będzie poważnym problemem spędzającym sen z oczu. Z tego powodu nigdy nie należy umniejszać uczuć drugiej osoby i odradzać jej prób poprawy swojego dobrostanu psychicznego.

Z tego też powodu nie łatwo jest wymienić wszystkie symptomy, które świadczyć mogą o konieczności konsultacji psychologicznej. Zakres ten może być naprawdę szeroki: od trudności osobistych lub zawodowych, poprzez problemy ze snem i uczucie niepokoju aż po poważne problemy z agresją, które mogą dotyczyć zarówno dorosłych jak i dzieci. Szczególnie ten ostatni symptom powinien wzbudzać u nas wzmożoną czujność, bowiem zachowania agresywne stają się z roku na rok coraz częstszym zjawiskiem, w każdej z grup wiekowych. 

Więcej na temat problemu agresji, zwłaszcza u najmłodszych przeczytasz w artykule na wskazanej stronie, https://www.pomocwlabiryncie.pl/blog/rozne-oblicza-agresji-a-pomoc-psychologa - przyczyn takich zachowań możemy doszukiwać się na wielu polach i zdecydowanie nie można ich ignorować. 

Niskie poczucie własnej wartości i niekontrolowanie emocji

Innymi objawami świadczącymi o konieczności udania się do psychologa są odczucia związane z trudnymi momentami w naszym życiu, których nie jesteśmy w stanie przeżyć bez wsparcia drugiej osoby. Może to być choroba lub śmierć bliskiej osoby, rozłąka z ukochaną osoba czy też wyjazd do innego kraju i życie w ciągłej samotności. Wszystko to może rodzić w nas niezwykle negatywne emocje, które po pewnym czasie są w stanie zawładnąć naszym życiem i uniemożliwić nam normalne funkcjonowanie. Innym, niezwykle częstym problemem, który powinien wzbudzić w nas czujność i potrzebę udania się do psychologa jest tzw. miłość symbiotyczna (https://www.pomocwlabiryncie.pl/blog/uzaleznienie-od-partnera-czym-jest-milosc-symbiotyczna), czyli uzależnienie od partnera. W takich przypadkach warto nawet rozważyć terapię dla par, która pozwoli na dogłębne przepracowanie tego problemu.

Niezależnie od tego, jak nasilone są symptomy, z którymi się zmagamy i jak błahe mogłyby się wydawać innym warto dbać o swoje zdrowie psychiczne i konsultować swoje złe samopoczucie i negatywne emocje w gabinecie psychologicznym. I tak, warto zgłosić się do specjalisty, takiego jak Beata Załucka-Gosk - psycholog z Gdyni, która oferuje pomoc psychologiczną w postaci terapii indywidualnej, grupowej, a także terapii par i terapii małżeństw. Pamiętajmy, że każdy człowiek jest ważny tak samo jak ważne są emocje, które odczuwamy, Nie bójmy się, więc korzystać z pomocy, by móc czerpać z życia tyle, ile tylko się da.