Skip to main content

Jakie objawy wskazują na to, że należy udać się do psychologa?

Nasze zdrowie to nie tylko sfera somatyczna, czyli wszystko to, co dotyczy naszego ciała. To również sfera duchowa i psychiczna, której równowaga jest niezwykle istota do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Obserwowanie naszego stanu psychicznego jest zatem szalenie ważne a wystąpienie niepokojących nas symptomów powinno być jak najszybciej konsultowane z psychologiem. Jak, jednak wyglądają te objawy i kiedy skorzystać z pomocy psychologa?


Do kogo skierowane są konsultacje psychologiczne?

Jeszcze do niedawna w naszym społeczeństwie panował mit, że o pomoc do psychologa powinny zgłaszać się jedynie osoby cierpiące z powodu poważnych problemów natury psychicznej. Absolutnie, nie jest to prawda, bowiem z konsultacji takiej może skorzystać każda osoba, która w danej chwili odczuwa taką potrzebę. Nie trzeba mieć przy tym stwierdzonej żadnej choroby psychicznej ani wykazywać poważnych zaburzeń. Psycholog to wykształcony specjalista, który jest w stanie pomóc nam rozwiązać naprawdę przeróżne problemy dotyczące naszej psychiki i sfery duchowej. To również osoba, która zawsze wysłucha nas w sytuacji, gdy czujemy się samotni i nie radzimy sobie ze swoimi problemami, o których nie możemy lub tez nie chcemy opowiedzieć nikomu z naszego otoczenia.

Objawy wskazujące na konieczność wizyty u psychologa

Pierwsze o czym należy wspomnieć to fakt, że każdy z nas jest inny i wykazuje inna odporność psychiczną. To co dla jednego będzie nieznaczącym epizodem, dla innego osoby będzie poważnym problemem spędzającym sen z oczu. Z tego powodu nigdy nie należy umniejszać uczuć drugiej osoby i odradzać jej prób poprawy swojego dobrostanu psychicznego.

Z tego też powodu nie łatwo jest wymienić wszystkie symptomy, które świadczyć mogą o konieczności konsultacji psychologicznej. Zakres ten może być naprawdę szeroki: od trudności osobistych lub zawodowych, poprzez problemy ze snem i uczucie niepokoju aż po poważne problemy z agresją, które mogą dotyczyć zarówno dorosłych jak i dzieci. Szczególnie ten ostatni symptom powinien wzbudzać u nas wzmożoną czujność, bowiem zachowania agresywne stają się z roku na rok coraz częstszym zjawiskiem, w każdej z grup wiekowych. 

Więcej na temat problemu agresji, zwłaszcza u najmłodszych przeczytasz w artykule na wskazanej stronie, https://www.pomocwlabiryncie.pl/blog/rozne-oblicza-agresji-a-pomoc-psychologa - przyczyn takich zachowań możemy doszukiwać się na wielu polach i zdecydowanie nie można ich ignorować. 

Niskie poczucie własnej wartości i niekontrolowanie emocji

Innymi objawami świadczącymi o konieczności udania się do psychologa są odczucia związane z trudnymi momentami w naszym życiu, których nie jesteśmy w stanie przeżyć bez wsparcia drugiej osoby. Może to być choroba lub śmierć bliskiej osoby, rozłąka z ukochaną osoba czy też wyjazd do innego kraju i życie w ciągłej samotności. Wszystko to może rodzić w nas niezwykle negatywne emocje, które po pewnym czasie są w stanie zawładnąć naszym życiem i uniemożliwić nam normalne funkcjonowanie. Innym, niezwykle częstym problemem, który powinien wzbudzić w nas czujność i potrzebę udania się do psychologa jest tzw. miłość symbiotyczna (https://www.pomocwlabiryncie.pl/blog/uzaleznienie-od-partnera-czym-jest-milosc-symbiotyczna), czyli uzależnienie od partnera. W takich przypadkach warto nawet rozważyć terapię dla par, która pozwoli na dogłębne przepracowanie tego problemu.

Niezależnie od tego, jak nasilone są symptomy, z którymi się zmagamy i jak błahe mogłyby się wydawać innym warto dbać o swoje zdrowie psychiczne i konsultować swoje złe samopoczucie i negatywne emocje w gabinecie psychologicznym. I tak, warto zgłosić się do specjalisty, takiego jak Beata Załucka-Gosk - psycholog z Gdyni, która oferuje pomoc psychologiczną w postaci terapii indywidualnej, grupowej, a także terapii par i terapii małżeństw. Pamiętajmy, że każdy człowiek jest ważny tak samo jak ważne są emocje, które odczuwamy, Nie bójmy się, więc korzystać z pomocy, by móc czerpać z życia tyle, ile tylko się da.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Ja nie wspominam za dobrze swojej pierwszej wizyty u dentysty... Niestety tamta dentystka nie miała ...
Chce oświadczyć się mojej ukochanej i chce, żeby to było wyjątkowe! Z pomocą dobrej firmy ...
Krzysztof 3 miesięcy temu Ekologiczne źródła energii
Śledzenie tego, w jaki sposób fotowoltaika jest odbierana w naszym kraju, jest bardzo interesujące. Może ...
Weronika 3 miesięcy temu Ceremonia ślubna w plenerze
Bardzo mi się marzy ślub w plenerze! Na wszystkich zdjęciach takie ceremonie wyglądają jak wycięte ...
Spotkałam się z takimi wiatami podczas wycieczki do Grecji, ale wtedy nie wiedziałam, na co ...