Skip to main content

Słów kilka o szczepieniach

Dodaj komentarz
W ostatnich miesiącach coraz więcej w mass mediach mówi się na temat szczepień dzieci. Można usłyszeć skrajnie odmienne argumenty i stanowiska. Czy można jednak jednoznacznie rozstrzygnąć, czy szczepienie może być niebezpieczne? Z jednej strony trudno sobie wyobrazić, by we współczesnym świecie zaniechać szczepień przeciw groźnym chorobom zakaźnym, które powodowały w ubiegłych stuleciach śmierć. Znakiem czasu jest umiejętność unikania takich zagrożeń.

Dziecko podczas obowiązkowego szczepienia

Powikłania po szczepieniu

Należy również przyznać, że czasami występują powikłania po szczepieniu. Kluczowa jest wiec odpowiedź na pytanie: jak często zdarzają się problemy ze zdrowiem wśród dzieci, które są wynikiem i następstwem szczepienia? Otóż wszelkie badania naukowe przemawiają za tym, że jest to bardzo niewielki odsetek. Można wręcz powiedzieć, że przypadki groźnych powikłań po szczepieniach stanowią margines wszystkich przypadków. Oczywiście trzeba mieć na uwagę możliwość uczulenia dziecka na daną substancję, co może okazać się niebezpieczne, jednak to sytuacje wyjątkowe, które powinny być rozpoznane wcześniej i rozwiązane przez kompetentnych lekarzy.

Odmawianie szczepień

Można stwierdzić, że nieuzasadnione odmawianie szczepień jest nieodpowiedzialne i może prowadzić do groźnych dla zdrowia chorób, a nawet śmierci - i to nie tylko dziecka, które nie zostało zaszczepione, ale również dla jego rówieśników w szkole czy przedszkolu. Jedna nieodpowiedzialna decyzja rodzica może doprowadzić do zagrożenia kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu dzieci.

Obowiązkowe szczepienie dzieci

Szczepienia obowiązkowe

Należy jednoznacznie podkreślić, że dobrym rozwiązaniem w tym zakresie jest szczepienie obowiązkowe - przynajmniej w zakresie najgroźniejszych chorób zakaźnych. Pozostawienie dobrowolności rodzicom mogłoby prowadzić do powrotu wielu bardzo groźnych chorób zakaźnych, które na przestrzeni lat człowiekowi udało się przezwyciężyć.
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.