Skip to main content

Czym jest wiata fotowoltaiczna i jakie są jej zalety?

Odnawialne źródła energii cieszą się dużą popularnością na całym świecie. W Polsce w ostatnich latach bardzo popularne stały się instalacje fotowoltaiczne. Pozwalają one wyprodukować energię elektryczną, którą można użyć do zasilenia różnych urządzeń. W ten sposób ograniczane są wydatki gospodarstw domowych na rachunki za energię. Na popularności zyskały także takie obiekty jak wiaty fotowoltaiczne i można zakładać, że będzie się ich pojawiało coraz więcej. Czym jednak dokładnie są i jakie są zalety stawiania takich wiat?

Czym jest wiata fotowoltaiczna?

Najprościej mówiąc, carport fotowoltaiczny to obiekt, który budowany jest jako zadaszenie w celu przykrycia miejsc parkingowych dla samochodów. Na dachu są montowane systemy fotowoltaiczne. Są bardzo podobne do tradycyjnych systemów słonecznych montowanych na ziemi, z kilkoma różnicami. Przede wszystkim ich rozmiary umożliwiają parkowanie samochodów pod spodem. Kolejnym czynnikiem, który wyróżnia te obiekty, jest to, że nie wymagają one dodatkowego terenu. Dzięki przemyślanej budowie efektywniej można za ich pomocą zagospodarować przestrzeń niż przy użyciu tradycyjnych systemów fotowoltaicznych. Rozwiązanie to jest przeznaczone do użytku komercyjnego oraz indywidualnego.

Zalety wiaty fotowoltaicznej na samochód

Przede wszystkim, jest to bezpieczny parking na samochody, który dodatkowo produkuje energię elektryczną, którą można zasilić np. samochody elektryczne. Takie wiaty obniżają koszty i skracają czas usuwania śniegu z wiaty fotowoltaicznej. Dobrze sprawdzają się też podczas wyłapywania wody, którą następnie można wykorzystać do podlewania. W lecie skutecznie chroni samochody przed słońcem, a co za tym idzie przed nagrzewaniem. Budowa takiej wiaty to bardzo dobry sposób na efektywne zagospodarowanie przestrzeni.

Budowa wiaty fotowoltaicznej

Wiaty fotowoltaiczne zbudowane są na stalowej ramie, która jest podstawa do zamontowania paneli fotowoltaicznych. Ich rodzaje, oraz podział ze wzlędu na moc, wielkość i producenta, znajdziesz na stronie https://appenergy.pl/produkty/panele-fotowoltaiczne/, która pomoże wybrać Ci moduł, dopasowany względem rozmiaru do Twojego dachu. Nieustanny rozwój tej branży umożliwił stawianie wiat o przeróżnych kształtach i rozmiarach. Najczęściej spotykane są wiaty z jednym lub dwoma miejscami parkingowymi. Możliwe jest zbudowanie również takiej wiaty, która pomieści kilkanaście pojazdów. Takie rozwiązanie sprawdzi się dobrze np. pod centrami handlowymi.

Ważne jest odpowiednie ustawienie oraz nachylenie takiej wiaty by produkowała ona jak najwięcej energii. Na rynku dostępne są wiaty jednospadowe oraz dwuspadowe. Firmy zajmujące się budową takich wiat biorą na siebie ciężar doboru odpowiedniej wiaty do miejsca. Inwestor decyduje jedynie o jej wielkości oraz umiejscowieniu na działce. Wiatry bez problemu mieszczą pod sobą nawet większe pojazdy. Do ich budowy nie są potrzebne żadne zezwolenia, jeżeli ich powierzchnia nie przekracza 35 m2. Daje to więc dużą dowolność podczas planowania budowy takiej wiaty.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Paulina · 4 miesięcy temu
    Spotkałam się z takimi wiatami podczas wycieczki do Grecji, ale wtedy nie wiedziałam, na co właściwie patrzę. Muszę przyznać, że to bardzo sprytne rozwiązanie. Można zaparkować w cieniu i jednocześnie przyczynić się do chronienia środowiska.

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Ja nie wspominam za dobrze swojej pierwszej wizyty u dentysty... Niestety tamta dentystka nie miała ...
Chce oświadczyć się mojej ukochanej i chce, żeby to było wyjątkowe! Z pomocą dobrej firmy ...
Krzysztof 2 miesięcy temu Ekologiczne źródła energii
Śledzenie tego, w jaki sposób fotowoltaika jest odbierana w naszym kraju, jest bardzo interesujące. Może ...
Weronika 2 miesięcy temu Ceremonia ślubna w plenerze
Bardzo mi się marzy ślub w plenerze! Na wszystkich zdjęciach takie ceremonie wyglądają jak wycięte ...
Spotkałam się z takimi wiatami podczas wycieczki do Grecji, ale wtedy nie wiedziałam, na co ...