Skip to main content

Renowacja starych zdjęć - jak ją wykonać?

Dodaj komentarz

Stare zdjęcia to wyjątkowe pamiątki. Umożliwiają one sentymentalną podróż w czasie i są drogie naszemu sercu, pomimo tego, że nie stanowią one dużej wartości materialnej. Niestety, bardzo często czas odbija na nich swoje piętno powodując, że stają się one matowe i przybierają ciemniejszy odcień. Naprzeciw tego typu problemom wychodzi na szczęście współczesna technologia. Powala ona na skuteczne przywrócenie starym fotografiom dawnego blasku. Jak wykonać renowację starych zdjęć, by mogły one zostać w naszych domach na dłużej, przypominając czasy, które już dawno odeszły do przeszłości?

Usługi fotograficzne w Ciechocinku

Jak odnowić stare fotografie?

Internet obfituje w różnego rodzaju poradniki, podające szereg technik na domowe sposoby renowacji starych fotografii. To chociażby mycie zdjęć w różnego rodzaju płynach czy też ścieranie brudu ze ściemniałych fotografii. Wiele osób wysuwa również pomysły na oczyszczenie kliszy fotograficznej. Warto wiedzieć jednak, że sposoby te na ogół nie przynoszą wymiernych rezultatów. Co więcej, mogą one być nawet szkodliwe dla starych zdjęć. I choć początkowo może się wydawać, że fotografia wygląda nieco lepiej, niż przed zabiegiem, jego negatywne konsekwencje mogą uwidocznić się dopiero w przyszłości. Dlatego też, zanim zaczniemy stosować domowe sposoby na renowację starych zdjęć, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy w stanie zaryzykować ich całkowite zniszczenie? Z pewnością wiele osób odpowie na to pytanie przecząco. Na szczęście istnieją specjalistyczne zakłady, w których renowacja starych fotografii odbywa się w pełni profesjonalnie. Jednym z takich zakładów są usługi fotograficzne – Ciechocinek, gdzie renowacja przeprowadzana jest przy pomocy nowoczesnych, a przede wszystkim sprawdzonych metod, gwarantujących satysfakcjonujące wyniki.

Dlaczego stare fotografie ciemnieją?

Bardzo często zdarza się, że stare zdjęcia wydają się przykurzone lub zabrudzone. Dlatego też zaczynamy je myć, choć działania te nie przynoszą z reguły wymiernych rezultatów. Dzieje się tak dlatego, że to, co wydaje nam się zanieczyszczeniem, w rzeczywistości jest efektem procesu, prowadzącego do rozkładu emulsji fotograficznej, czyli powłoki, która pokrywa fotografie. Taki proces nie zachodzi szybko, a może trwać nawet dziesiątki lat. To właśnie dlatego zauważamy ciemnienie fotografii wraz z upływem czasu. Warto podkreślić przy tym, że wiekowa emulsja jest niezwykle delikatna, a chemiczne lub mechaniczne czyszczenie powłoki może skutkować jej uszkodzeniem.

Czym jest cyfrowa renowacja zdjęć?

Cyfrowa renowacja zdjęć to doskonała alternatywa dla domowych sposobów odświeżania leciwych fotografii. Sprowadza się ona do przekształcenia obrazu analogowego w cyfrowy. W trakcie tego procesu usuwane są różne uszkodzenia, które powstają z biegiem lat. Co ważne, analogowa wersja fotografii wraca do właściciela po zeskanowaniu, a wszystkie czynności obejmują jej wersję cyfrową. Dzięki takiej technologii możemy w dalszym ciągu cieszyć się pięknem starych fotografii, zachowując przy tym bezcenne wspomnienia i wyjątkowe pamiątki z przeszłości.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.