Skip to main content

Czym są i kiedy robi się badania endoskopowe?

Badanie endoskopowe wykorzystywane są przede wszystkim w diagnostyce schorzeń układu pokarmowego, w laryngologii oraz w ortopedii. Do ich zalet zalicza się niską inwazyjność oraz możliwość pobrania materiału do dalszych badań. Jak wygląda ich wykonanie w praktyce?

Czym jest badanie endoskopowe?

Badania endoskopowe wykonuje się przy pomocy sondy (zwanej również endoskopem), wprowadzanej do wnętrza ciała pacjenta. Pozwala ona na uzyskanie dokładnego obrazu badanego układu. Nie dochodzi przy tym do przerwania ciągłości tkanek pacjenta - dzięki temu metoda ta uznawana jest za stosunkowo bezpieczną. Zasadniczą rolę w badaniu gra wspomniany już endoskop. Ma on kształt rurki, w której wnętrzu znajduje się niezbędne wyposażenie: światłowód, umożliwiający oświetlenie badanego rejonu ciała, obrazowód, którego zadaniem jest przekazywanie obrazu osobom, prowadzącym badanie, a w niektórych wypadkach również kanał narzędziowy, który umożliwia pobranie próbek do badań.

Gdzie stosuje się endoskopy?

Endoskopy mają wiele różnorodnych zastosowań. Bywają one przy tym elementami licznych aparatów diagnostycznych. Należy wśród nich wymienić przede wszystkim laparoskopy, artroskopy oraz aparaturę do gastroskopii. Nie są to jednak wszystkie możliwości ich użycia - wiele gałęzi medycyny wykorzystuje bowiem endoskopy do swoich własnych celów. Poniżej postaramy się omówić pokrótce niektóre z najpopularniejszych badań, wykonywanych przy ich pomocy.

Czym jest laparoskopia?

Laparoskopia jest jednym z najpopularniejszych badań, wykonywanych przy pomocy endoskopu. W jego trakcie sonda zostaje wprowadzona do jamy brzusznej przez niewielkie nacięcie. Celem lekarzy jest uzyskanie obrazu jamy otrzewnej i uwidocznienie go na specjalnym monitorze. Badanie to ma szerokie zastosowane w diagnostyce stanów zapalnych, występujących w obrębie jamy brzusznej, w przypadku wodobrzusza oraz chorób wątroby. Metoda ta bywa również stosowana jako alternatywa klasycznej operacji - endoskop świetnie sprawdza się na przykład podczas usuwania guzów jelita grubego czy torbieli wątroby.

Jak wygląda gastroskopia?

Gastroskopia to jedno z badań układu pokarmowego. Jego celem jest przede wszystkim diagnostyka chorób przełyku oraz żołądka i dwunastnicy. W trakcie tej procedury medycznej endoskop jest wprowadzany do wnętrza ciała przez naturalne otwory (najczęściej przez jamę ustną lub nos), bez dokonywania jakichkolwiek nacięć. Podczas badań tego typu możliwa jest zarówno obserwacja stanu organów, jak i pobranie wycinków do dalszych analiz histopatologicznych.

Jakie inne badania można przeprowadzić przy pomocy endoskopu?

Wśród badań, wykonywanych przy użyciu endoskopów, warto wymienić również cystoskopię (wykonywaną w obrębie cewki moczowej i moczowodów), kolonoskopię (badanie odbytu i jelita grubego) oraz bronchoskopia (badanie tchawicy oraz oskrzeli). Endoskop umożliwia również przeprowadzenie niezwykle precyzyjnych badań złożonych struktur, znajdujących się we wnętrzu oka, serca lub naczyń wieńcowych (jest to tak zwana endoskopia igłowa) czy skomplikowanych zabiegów w obrębie dróg żółciowych.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Ja nie wspominam za dobrze swojej pierwszej wizyty u dentysty... Niestety tamta dentystka nie miała ...
Chce oświadczyć się mojej ukochanej i chce, żeby to było wyjątkowe! Z pomocą dobrej firmy ...
Krzysztof 2 miesięcy temu Ekologiczne źródła energii
Śledzenie tego, w jaki sposób fotowoltaika jest odbierana w naszym kraju, jest bardzo interesujące. Może ...
Weronika 2 miesięcy temu Ceremonia ślubna w plenerze
Bardzo mi się marzy ślub w plenerze! Na wszystkich zdjęciach takie ceremonie wyglądają jak wycięte ...
Spotkałam się z takimi wiatami podczas wycieczki do Grecji, ale wtedy nie wiedziałam, na co ...