Skip to main content

Jakie obrączki ślubne wybrać?

Obrączki to biżuteria, która prawdopodobnie pozostanie z nami na zawsze. Symbolizuje trwałość relacji, wzajemną miłość oraz wierność. Dlatego też decydując się na obrączki, warto zadbać nie tylko o aspekt wizualny, czy tradycyjny, ale i o funkcjonalny. W końcu obrączki będziemy nosić cały czas, bez względu na wykonywane czynności. Podjęcie takiej decyzji wymaga od nas szczególnej uwagi, a więc nie powinniśmy odkładać zakupu obrączek na ostatnią chwilę. Odpowiedni wybór kruszcu, rozmiaru, profilowania - podjęcie tych decyzji wymaga czasu i cierpliwości. Na co warto zwrócić uwagę?

Obrączki ślubne złote

Rodzaje obrączek ślubnych

Na tym etapie warto zastanowić się, co nosimy na co dzień, co odzwierciedla nasz styl oraz czy decydujemy się na jednakowe obrączki. Dzięki takiej analizie będzie nam znacznie łatwiej dopasować odpowiedni model. Modele występują w różnych wariantach. Do wyboru mamy minimalistyczne, klasyczne złote obrączki oraz nieoczywiste modele.

Minimalistyczne obrączki ślubne

Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie prostotę oraz funkcjonalność. Wyróżnia je prosta bryła, brak zdobień oraz ponadczasowa klasyka. Decydując się na ten model, mamy pewność, że do wszystkiego będzie nam pasował i będzie niezwykle uniwersalny.

Klasyczne obrączki

Klasyczne obrączki łączą w sobie wszystkie cechy wyżej opisanego modelu. Różnica jest jednak zasadnicza, ponieważ klasyczne modele mogą być zdobione kamieniami. Jest to idealna opcja dla tych wszystkich, którzy cenią sobie jednolitość.

Wybierając ten rodzaj obrączek, panie mogą zdecydować się na model ozdobiony kamieniami lub wysadzany cyrkoniami. Natomiast panowie mogą wybrać identyczny model, pozbawiony jedynie zdobień. Wbrew błędnie przyjętej opinii, nie muszą być one identyczne i pary młode coraz częściej decydują się na taką opcję. Obrączkę możemy dopasować zarówno do pierścionka zaręczynowego, jak i możemy postawić na klasyczną formę.

Oryginalne obrączki

Jest to doskonały wybór dla par, które lubią nieoczywiste rozwiązania. Obrączki mogą różnić się od tych klasycznych m.in. barwą, doborem materiału czy formą. Często mają też wyjątkowe kształty. Najczęściej wybieranym modelem jest model, który łączy ze sobą różne kolory, np. biel z czernią, czy złoto ze srebrem.

Wybór odpowiedniego rozmiaru obrączek

Jeśli zdecydowaliśmy się już na model, następnym etapem jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Na rozmiar palca wpływa wiele czynników tj.: opuchlizna, utrata lub zwiększenie masy ciała, czy też panująca temperatura otoczenia. Dlatego pomiar powinien być bardzo dokładny, różnica średnicy pomiędzy poszczególnymi rozmiarami jest bowiem niewielka. Najlepiej dokonać go w salonie jubilerskim lub zrobić to samodzielnie, za pomocą miarki. Jak dobrać rozmiar obrączki dowiesz się tutaj.

Obrączki klasyczne

Wybór kruszcu

Kolejnym krokiem jest wybór kruszcu. Na tym etapie warto zastanowić się nie tylko nad naszymi preferencjami, ale i nad przeznaczonym na ten cel budżetem. Cena obrączek ślubnych będzie mocno uzależniona od kruszcu, na jaki się zdecydujemy. Największą popularnością cieszy się złoto, srebro oraz platyna.

Najczęściej wykorzystywanym kruszcem w produkcji obrączek jest złoto. Cechuje go wytworność oraz wyjątkowa trwałość. Obrączki stworzone ze złota zazwyczaj są wykonane z metalu o próbie 0,585, ale często używane są też niższe próby takie jak 0,333, 0,375, czy 0,750. Do wyboru mamy obrączki zrobione nie tylko z żółtego złota, ale i z białego.

W produkcji obrączek wykorzystuje się również srebro. Jednak jest ono mniej trwałe i twarde niż złoto. Wykonuje je się z metalu o próbie 0,925, jednak żeby przedłużyć ich trwałość i zapobiec przed procesem czernienia, stosuje się zabieg rodowania.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się także obrączki wykonane z platyny. Platyna to metal szlachetny, którego barwa jest zbliżona do srebra. Platynowe obrączki są niezwykle trwałe, bowiem do ich produkcji używa się metalu o próbie 0,950 oraz 0,600. Cena biżuterii wykonanej z platyny jest znacznie wyższa niż w przypadku ozdób wykonanych ze złota. Wpływ na to ma masa właściwa platyny, która jest znacznie wyższa niż masa właściwa złota.

Personalizacja obrączek ślubnych

To dodatkowa opcja, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Pary młode mogą spersonalizować swoją biżuterię za pomocą grawerowania. Warto jednak zastanowić się, gdzie powinien zostać wykonany grawer. Do wyboru mamy zewnętrzną oraz wewnętrzną stronę obrączki. Najczęściej wybiera się stronę wewnętrzną, na której można umieścić symboliczne dla nas sentencję, daty lub inicjały. Decydując się na personalizowane obrączki na zamówienie, należy pamiętać, że okres realizacji może się opóźnić w czasie.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Ja nie wspominam za dobrze swojej pierwszej wizyty u dentysty... Niestety tamta dentystka nie miała ...
Chce oświadczyć się mojej ukochanej i chce, żeby to było wyjątkowe! Z pomocą dobrej firmy ...
Krzysztof 2 miesięcy temu Ekologiczne źródła energii
Śledzenie tego, w jaki sposób fotowoltaika jest odbierana w naszym kraju, jest bardzo interesujące. Może ...
Weronika 2 miesięcy temu Ceremonia ślubna w plenerze
Bardzo mi się marzy ślub w plenerze! Na wszystkich zdjęciach takie ceremonie wyglądają jak wycięte ...
Spotkałam się z takimi wiatami podczas wycieczki do Grecji, ale wtedy nie wiedziałam, na co ...