Arteterapia dla dzieci - leczenie przez sztukę
Sztuka towarzyszy człowiekowi niemalże od zawsze. Dziś wiadomo jednak, że oddziałuje ona również w znaczny sposób zarówno na jej twórców, jak i odbiorców. Daje szansę na uwolnienie skrywanych emocji, wspierając zarówno rozwój fizyczny, jak i psychiczny. Co więcej, zajęcia związane z szeroko pojętą sztuką, mogą być przeznaczone dla każdego, niezależnie od wieku.
Terapia przez sztukę
Już w XIX stuleciu zauważono, jak dobry wpływ na ludzi ma sztuka. Obcowanie z nią łagodzi stres i napięcie oraz pozwala uwolnić emocje, ukryte głęboko w człowieku. Sztuka pozwala na wyrażenie tego, co niekiedy trudno ubrać w odpowiednie słowa, co z kolei stanowi solidną podstawę do budowania relacji społecznych i zdolności interpersonalnych. Forma zabawy, jaką często przybiera arteterapia, pozwala na wyrażenie ukrytych myśli i emocji, również tych negatywnych, w bezpieczny sposób. To właśnie główny cel terapii sztuką, w której różnorodne techniki arteterapii, w tym w głównej mierze formy plastyczne wykorzystuje się w terapii dzieci, młodzieży i dorosłych.
Arteterapia i dzieci
Arteterapia sprawdza się znakomicie u dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. To również doskonała forma pracy z dziećmi nadpobudliwymi, z zaburzeniami nerwicowymi i tymi, które mają trudności w budowaniu relacji w grupach rówieśniczych. Leczenie sztuką z powodzeniem bywa wykorzystywane również jako wsparcie pacjentów onkologicznych. Ekspresja artystyczna pozwala bowiem oderwać myśli od stanu zdrowia i prowadzi do chwili relaksu, tak potrzebnej w zmaganiach z ciężką chorobą.
Poczucie bezpieczeństwa w terapii
Arteterapia odbywa się zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Indywidualne sesje arteterapii organizowane są np. przez Centrum Arteterapii SensArte (sensarte.pl) z siedzibą przy ul. Solidarności 84/9 w Warszawie. Dzięki zajęciom dzieci mogą poprzez zabawę wyrazić swoje emocje i zrelaksować się w bezpiecznym środowisku. Bo to właśnie poczucie bezpieczeństwa sprawia, że dzieci otwierają się na terapeutę i uzewnętrzniają swoje problemy, ukryte często pod maską uśmiechu. Do zadań terapeuty należy z kolei zbudowanie pozytywnej atmosfery, opartej na wzajemnym zaufaniu i komforcie psychicznym. Bowiem tylko wtedy podejmowane przez dzieci działania będą szczere, spontaniczne i zgodne z rzeczywistymi uczuciami i emocjami, przynosząc cały szereg wymiernych korzyści w procesie terapeutycznym.
Budowanie relacji
Arteterapia bywa wykorzystywana również przez rodziców, choć nie zawsze jest to świadome działanie. Wystarczy zachęcać dziecko do różnorodnej ekspresji artystycznej, by stać się swego rodzaju przewodnikiem w terapii przez sztukę. Aby pogłębić swoją wiedzę na ten temat, warto sięgnąć do fachowej literatury. Dzięki temu każdy rodzić będzie mógł towarzyszyć dziecku w procesie terapeutycznym i budować dla niego bezpieczne środowisko do wyrażania ukrytych emocji i uczuć.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy
-
Czym jest wiata fotowoltaiczna i jakie są jej zalety?
-
Sprzęt medyczny - wynajem czy zakup nowego?
-
Arteterapia dla dzieci - leczenie przez sztukę
-
Fotowoltaika dla firm - kiedy się opłaca?
-
Jak pozyskiwać prąd zgodnie z naturą?
Najnowsze wpisy
-
Czy self-publishing jest dla każdego? Sprawdź, jak wydać książkę w 5 krokach!
-
Kiedy odrzucić spadek?
-
Jak rozpoznać świeże sushi? 5 niezawodnych wskazówek
-
Nauka pływania dla dzieci, dla dorosłych - kiedy jest najlepszy czas by rozpocząć lekcje pływania?
-
Jak zacząć zarabiać na złomie? 10 kluczowych zasad, które musisz znać