Skip to main content

Arteterapia dla dzieci - leczenie przez sztukę

Sztuka towarzyszy człowiekowi niemalże od zawsze. Dziś wiadomo jednak, że oddziałuje ona również w znaczny sposób zarówno na jej twórców, jak i odbiorców. Daje szansę na uwolnienie skrywanych emocji, wspierając zarówno rozwój fizyczny, jak i psychiczny. Co więcej, zajęcia związane z szeroko pojętą sztuką, mogą być przeznaczone dla każdego, niezależnie od wieku.

Terapia przez sztukę

Już w XIX stuleciu zauważono, jak dobry wpływ na ludzi ma sztuka. Obcowanie z nią łagodzi stres i napięcie oraz pozwala uwolnić emocje, ukryte głęboko w człowieku. Sztuka pozwala na wyrażenie tego, co niekiedy trudno ubrać w odpowiednie słowa, co z kolei stanowi solidną podstawę do budowania relacji społecznych i zdolności interpersonalnych. Forma zabawy, jaką często przybiera arteterapia, pozwala na wyrażenie ukrytych myśli i emocji, również tych negatywnych, w bezpieczny sposób. To właśnie główny cel terapii sztuką, w której różnorodne techniki arteterapii, w tym w głównej mierze formy plastyczne wykorzystuje się w terapii dzieci, młodzieży i dorosłych. 

Arteterapia i dzieci

Arteterapia sprawdza się znakomicie u dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. To również doskonała forma pracy z dziećmi nadpobudliwymi, z zaburzeniami nerwicowymi i tymi, które mają trudności w budowaniu relacji w grupach rówieśniczych. Leczenie sztuką z powodzeniem bywa wykorzystywane również jako wsparcie pacjentów onkologicznych. Ekspresja artystyczna pozwala bowiem oderwać myśli od stanu zdrowia i prowadzi do chwili relaksu, tak potrzebnej w zmaganiach z ciężką chorobą.

Poczucie bezpieczeństwa w terapii

Arteterapia odbywa się zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Indywidualne sesje arteterapii organizowane są np. przez Centrum Arteterapii SensArte (sensarte.pl) z siedzibą przy ul. Solidarności 84/9 w Warszawie. Dzięki zajęciom dzieci mogą poprzez zabawę wyrazić swoje emocje i zrelaksować się w bezpiecznym środowisku. Bo to właśnie poczucie bezpieczeństwa sprawia, że dzieci otwierają się na terapeutę i uzewnętrzniają swoje problemy, ukryte często pod maską uśmiechu. Do zadań terapeuty należy z kolei zbudowanie pozytywnej atmosfery, opartej na wzajemnym zaufaniu i komforcie psychicznym. Bowiem tylko wtedy podejmowane przez dzieci działania będą szczere, spontaniczne i zgodne z rzeczywistymi uczuciami i emocjami, przynosząc cały szereg wymiernych korzyści w procesie terapeutycznym.

Budowanie relacji

Arteterapia bywa wykorzystywana również przez rodziców, choć nie zawsze jest to świadome działanie. Wystarczy zachęcać dziecko do różnorodnej ekspresji artystycznej, by stać się swego rodzaju przewodnikiem w terapii przez sztukę. Aby pogłębić swoją wiedzę na ten temat, warto sięgnąć do fachowej literatury. Dzięki temu każdy rodzić będzie mógł towarzyszyć dziecku w procesie terapeutycznym i budować dla niego bezpieczne środowisko do wyrażania ukrytych emocji i uczuć.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Długo wzbraniałem się przed nauką pływania. Myślałem, że będąc po 40, jest już za późno ...
Artykuł bardzo pomocny! Stoję przed wyborem dentysty dla dziecka i teraz wiem, na co zwrócić ...
Super, że trafiłem na ten artykuł, bo tak się składa, że mieszkam w Wobromiu obok ...
Na długi weekend w sierpniu mam zamiar wybrać się do Nowego Sącza na krótki urlop! ...
Nie wiedzialam że brak snu moze tak bardzo wplynąć na wyniki badań krwi. Napewno będę ...