Syndrom Lyella (TEN) - jakie są objawy tej choroby?
Zespół Leylla zwany również toksyczną nekrolizą naskórka zalicza się do schorzeń skórnych. Cechuje się powstawaniem pęcherzów na skórze. Określa się ją również jako "zespół oparzonej skóry". W przebiegu choroby dochodzi do zmian rumieniowych z oddzieleniem naskórka. Można wyróżnić dwie postacie zespołu Leylla: toksyczną i gronkowca. Pierwsza z nich wywołana jest przez leki, natomiast ruga wynika z infekcji bakteryjne. Postać toksyczna występuję praktycznie tylko u dorosłych, zaś druga prawie wyłącznie u małych dzieci.
Przyczyny zespołu Lyella
Przyczyny występowania odmiany toksycznej nekrolizy naskórka nie są dokładnie wyjaśnione. Podejrzewa się jednak, że powstają na skutek reakcji alergicznych. Główną ich przyczyna są leki, ale też inne substancje zawierające środki farmakologiczne. Zespół Lyella najczęściej pojawia się w przebiegu niegroźnych infekcji górnych dróg oddechowych, ale też innych dolegliwości, które nie zostały dokładnie określone. Zdarza się również, że zespół oparzeń skórnych pojawia się w przypadku występowania złośliwych nowotworów krwi i układu limfatycznego. W przypadku zespołu Lyella, który został wywołany przez gronkowca charakterystyczne są duże, wiotkie pęcherze, które łatwo ulegają pęknięciu. Ta odmiana występuję głównie u dzieci ze względu na to, że to właśnie u nich występuje największa wrażliwość na bakterie gronkowca.
Objawy zespołu Lyella
Do głównych objawów zespołu Lyella należą:
- rumień na skórze
- wysoka temperatura
- powstawanie pęcherzy
- uczucie pieczenia
- oddzielanie się naskórka
Leczenie zespołu Lyella
W pierwszej kolejności należy ustalić z jakim typem zespołu Lyella mamy do czynienia. Od tego zależy sposób leczenia. Badaniem, które pomoże rozróżnić typy jest oglądanie zmienionej skóry pod mikroskopem. W odmianie alergicznej obserwuje się w obrazie oddzielenie na skórze głębszych warstw. Tą odmianę leczy się za pomocą podania wysokich dawek sterydów. Konieczne w przebiegu prawidłowego leczenia jest również przyjmowanie płynów, białka i elektrolitów. W przypadku odmiany, której przyczyną jest gronkowiec podaje się antybiotyk. Niestety z przyczyn dokładnie nieznanych odmiana toksyczna jest na tyle podstępna, że nie można jej zapobiec. Podobnie jak ochrona dziecka przed gronkowcem nie jest w praktyce możliwa. Dlatego jeśli pojawią się niepokojące objawy najlepiej od razu skonsultować je z lekarzem. Ważne jest szybkie rozpoznanie i działanie, które pozwoli uniknąć groźnych powikłań.
Czy syndrom Lyella jest niebezpieczny?
Jeśli zespół Lyella zaatakuje spojówkę gałki ocznej i pojawią się na niej pęcherze, istnieje wysokie prawdopodobieństwo utraty wzorku. Jeśli nie zostanie wcześnie rozpoznany i nie zostanie podjęte prawidłowe leczenie może doprowadzić nawet do śmierci. Są to skrajne przypadki, ale nie należy syndromu Lyella bagatelizować i leczyć się na własną rękę. W przypadku wdrożenia prawidłowego leczenia w odpowiednim czasie syndrom jest w pełni wyleczalny.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy
-
Czym jest wiata fotowoltaiczna i jakie są jej zalety?
-
Sprzęt medyczny - wynajem czy zakup nowego?
-
Fotowoltaika dla firm - kiedy się opłaca?
-
Jak pozyskiwać prąd zgodnie z naturą?
-
Arteterapia dla dzieci - leczenie przez sztukę
Najnowsze wpisy
-
Jak rozpoznać świeże sushi? 5 niezawodnych wskazówek
-
Nauka pływania dla dzieci, dla dorosłych - kiedy jest najlepszy czas by rozpocząć lekcje pływania?
-
Jak zacząć zarabiać na złomie? 10 kluczowych zasad, które musisz znać
-
Ranking skupów aut w miejscowości Chojnice
-
Jakie znicze są modne w 2024 roku?