Skip to main content

Przyczyna brzydkiego zapachu z ust - czy może być to Helicobacter Pylori?

Dodaj komentarz

Nieprzyjemny zapach z ust może być problemem wielu osób. Czasem regularne mycie zębów, unikanie nikotyny i dieta nie rozwiązują problemu z niemiłym zapachem z ust. Być może przyczyną takiego stanu rzeczy jest helitoza. Właśnie to może być powodem występowania nieświeżego zapachu z ust oraz gardła. Spowodowane nie jest to wiec nieutrzymywaniem właściwej higieny jamy ustnej, lecz występowaniem bakterii Helicobacter Pylori. Często nieprzyjemny zapach z ust może być objawem poważnych chorób. W tym artykule sprawdzimy, czy Helicobacter Pylori może być przyczyną problemu z nieprzyjemnym zapachem.

nieprzyjemny zapach z ust

Czym jest bakteria Helicobacter Pylori?

Helicobacter Pylori jest bakterią, która może powodować choroby żołądka oraz wiele innych negatywnych skutków dla naszego organizmu. Bakteria ta może być przyczyną, chociażby choroby wrzodowej żołądka lub przewlekłego zapalenia żołądka. Do zakażenia tym rodzajem bakterii najczęściej dochodzi drogą oralną lub oralno-fekalną. Oznacza to, że można cię nią zarazić przez pocałunek lub jedzenie z niedomytych sztućców. Charakterystyczne dla tej bakterii jest natomiast, to, że bardzo dobrze radzi sobie w kwaśnym środowisku żołądka.

Objawy zakażenia bakterią Helicobacter Pylori

Objawy po zarażeniu tą bakterią występują głównie w okolicach układu wydalniczego i pokarmowego. Najczęściej objawia się ona wzdęciami, biegunką, zaparciem oraz bólem brzucha. Często także pojawianiu się w organizmie Helicobacter Pylori towarzyszy brak apetytu, zgaga, kwaśne odbijanie oraz niestrawność. To właśnie te objawy mogą się łączyć również z pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu dobiegającego z naszych ust. Jeżeli wiec masz problem z nieświeżym oddechem i zaobserwowałeś objawy sugerujące obecność Helicobacter Pylori, to najlepiej udać się na odpowiednią konsultację lekarską. Przeprowadzone mogą zostać różne badania, które potwierdzą lub zanegują przyczynę problemów z żołądkiem i nieprzyjemnym zapachem z ust.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust?

Jeżeli badania lekarskie potwierdzą, że przyczyną naszych problemów jest bakteria Helicobacter Pylori, to rozpoczyna się dwutorowe leczenie. Często leczenie zaczyna się od wprowadzenia odpowiedniej antybiotykoterapii. Dodatkowo podaje się lek, którego zadaniem jest zahamowanie nadmiernego wydzielania się soków żołądkowych. Całe leczenie zazwyczaj przebiega w domu, a w efekcie pozbycia się z organizmu bakterii, również ustępuje problem związany z nieprzyjemnych zapachem z ust.

Z nieprzyjemnym zapachem można również walczyć na własną rękę. Najważniejsze jest, by zwiększyć intensywność higieny jamy ustnej. Zęby należy myć najlepiej po każdym posiłku. Zrównoważona dieta i prawidłowe nawodnienie organizmu również mogą wpłynąć na poprawę zapachu dobiegającego z naszych ust. Warto ograniczyć spożywanie alkoholu, kawy oraz herbaty.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.