Skip to main content

Kiedy należy udać się do trychologa?

Włosy są jedną z naszych cech charakterystycznych. Na podstawie ich koloru, kondycji, zapachu, a także długości można opisać niejedną osobę. Istnieje dziedzina, która skupia się na ocenianiu kondycji włosów poprzez diagnozę, a następnie leczeniu włosa oraz skóry głowy. Jest to trychologia. Jej nazwa pochodzi z języka greckiego, skąd słowo „trikhos” oznacza „włos”.

Piękne włosy po wizycie u trychologa w Krakowie

Konsultacja trychologiczna

Nadmierne wypadanie włosów, łysienie, czy łupież to tylko niektóre schorzenia, które można wyleczyć u trychologa. Gabinety trychologiczne często można zaleźć w takich miejscach jak klinika medycyny estetycznej Genesis w Krakowie. Pierwsza konsultacja trychologiczna polega na szczegółowym badaniu skóry głowy oraz włosów, a także na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, dotyczącego stanu zdrowia, diety, przebytych chorób oraz pielęgnacji włosów. Badanie trychoskopowe, wykonane za pomocą specjalnej kamery, dającej nawet 1000-krotne powiększenie, umożliwia szczegółową ocenę między innymi stanu struktury włosów, mieszków włosowych, czy aktywności gruczołów łojowych. Lekarz będący specjalistą w tej dziedzinie nosi nazwę trychologa. Jeżeli istnieje problem dotyczący włosów, trycholog pomaga w znalezieniu jego przyczyny.

Wskazania do wizyty u trychologa

Gabinety trychologiczne powstały z myślą o osobach, zmagających się z różnego rodzaju problemami, dotyczącymi ich skóry głowy oraz włosów. Doświadczeni specjaliści, tacy jak trycholog w Klinice Genesis, codziennie starają się pomóc swoim pacjentom w rozwiązaniu problemów dotyczących ich włosów. Istnieje wiele sygnałów, które pozwalają nam na rozpoznanie sytuacji, kiedy warto udać się do trychologa, a sa nimi mięzy innymi:
  • wypadanie włosów – każdy z nas codziennie traci od 100 do 200 włosów. Jeżeli wypada ich o wiele więcej i w szybkim tempie, wówczas należy udać się do kliniki włosa.
  • łysienie androgenowe – choroba, spowodowana przez nasze geny. Występuje, ponieważ mieszki włosowe silnie reagują na androgeny (męskie hormony). Objawia się poprzez wyższe czoło, powiększające się zakola oraz łysienie na wierzchołku głowy.
  • Mężczyzna z zakolami

  • łysienie plackowate – chroniczna choroba zapalna, która wiąże się z uszkodzeniem mieszków włosów, co w kolejnym etapie powoduje ich wypadanie i utworzenie rozległych plam na skórze głowy.
  • łupież – choroba skóry głowy powstająca przez działanie mikroskopijnego grzyba drożdżopodobnego. Jest on aktywny w sytuacjach, kiedy otrzyma odpowiednie środowisko. Istnieją dwa rodzaje łupieżu: suchy i tłusty. Łupież suchy może występować u osób bez łojotoku. Badania wskazują, że nawet niewielkie ilości grzyba powodują stan zapalny. Jego pojawienie się obfituje w srebrne płatki, które sypią się przy potrząśnięciu głową. Natomiast łupież tłusty pojawia się na skórze wrażliwej na przetłuszczanie się, dlatego że grzyb uwielbia łój, żywi się nim i to sprawia jego rozrost. Na skórze są widoczne żółte płatki, które odrywają się i przyprószają ramiona,
  • rozdwajanie się włosów – wiele osób może zauważyć rozdwajające się końce swoich włosów. To również jeden z problemów, które możemy rozwiązać poprzez wizytę u trychologa.
  • nadmierne przetłuszczanie się włosów – spowodowane nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, daje nieprzyjemne wrażenie nieświeżych, zapoconych włosów u nasady głowy,
  • siwienie – utrata koloru włosów. Dzieje się tak, ponieważ wraz z ustaniem aktywności melanocytów (komórek pigmentowych), włosy zmniejszają swoją ilość pigmentu i po prostu siwieją,
  • grzybica skóry głowy – zaatakowana przez grzyby skóra głowy ulega zaczerwieniu, jej zapach staje się ziemisty. Charakteryzuje się połamanymi włosami tuż nad skóra głowy,
  • świerzb – zakaźna choroba skóry głowy, którą wywołuje pasożyt - świerzbowiec ludzki. Wówczas występuje świąd i wysypka o strukturze grudkowo – pęcherzykowatej,
  • wszawica – choroba pasożytnicza wywołana przez wesz głowową.
  • Do kliniki włosa najlepiej wybrać się, gdy zaobserwuje się u siebie którąś z wymienionych chorób. Konsultacja trychologiczna pomoże zweryfikować problem, wyeliminować go i zapobiec jego nawrotom.

    Wpisz komentarz
    lub dodaj komentarz jako gość
    Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

    Dodaj pierwszy komentarz.

    Najpopularniejsze wpisy

    Najnowsze wpisy

    Najnowsze komentarze

    Chce oświadczyć się mojej ukochanej i chce, żeby to było wyjątkowe! Z pomocą dobrej firmy ...
    Krzysztof 23 dni temu Ekologiczne źródła energii
    Śledzenie tego, w jaki sposób fotowoltaika jest odbierana w naszym kraju, jest bardzo interesujące. Może ...
    Weronika 1 miesięcy temu Ceremonia ślubna w plenerze
    Bardzo mi się marzy ślub w plenerze! Na wszystkich zdjęciach takie ceremonie wyglądają jak wycięte ...
    Spotkałam się z takimi wiatami podczas wycieczki do Grecji, ale wtedy nie wiedziałam, na co ...
    Muszę przyznać, że zastanawiam się nad zabiegiem korekty powiek. Niestety zmagam się z opadającymi powiekami ...