Skip to main content

Flebologia i leczenie chorób żył

Dodaj komentarz

Niezdrowe warunki życia, takie jak brak ruchu, siedzący lub stojący tryb życia, alkohol i papierosy, stanowią niekorzystne czynniki wpływające na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i mogą przyczyniać się do powstawania zakrzepów, żylaków i innych schorzeń układu krążenia. Diagnostyką i leczeniem w tej dziedzinie zajmuje się flebolog, specjalista w dziedzinie flebologii, czyli dziale medycyny związanym z profilaktyką i chorobami i leczeniem żył. 

Lekarz flebolog - leczenie żylaków

Objawy chorych żył 

Co powinno zwrócić uwagę, jeśli podejrzewamy problemy z układem krążenia w dolnych kończynach? Wśród najważniejszych objawów należy wymienić opuchliznę w obrębie łydek, stóp i kostek, uczucie ciężkości nóg. Opuchlizna pojawia się szczególnie po dniu pracy, najczęściej stojącej. Innym objawem, który można dostrzec wzrokowo, są drobne pajączki w kolorze od czerwieni do fioletu. W środowisku lekarskim nazywane są teleangiektazjami, czyli popękane naczynka i żyłki, pojawiają się na nogach i powinny być znakiem, aby koniecznie udać się do flebologa. Profesjonalisą w tej dziedzinie jest Bartłomiej Juza, do którego warto zwrócić się o pomoc w przypadku chorób żył bądź trudno gojących się ran. Wczesna diagnostyka i wdrożenie leczenia pozwalają zapobiegać dalszej niewydolności układu krążenia i nieodwracalnym uszkodzeniom naczyń krwionośnych. W przypadku zaawansowanej choroby żył może dojść do utrudnionego poruszania oraz owrzodzeń kończyn. Z tego względu nie warto bagatelizować objawów i skonsultować swoje obserwacji i obawy ze specjalistą. 

Diagnostyka żylaków przez flebologa

Rozpoznanie flebologiczne żylaków dokonywane jest najczęściej za pomocą badania USG Dopplera. Jest to procedura bezpieczna i nieinwazyjna, a co równie istotne - szybka. Badania dopplerowskie pozwala na diagnostykę schorzeń żył i tętnic w początkowym stadium choroby, a dzięki temu podjęcie skutecznej terapii. Badanie USG Dopplera polega na wysyłaniu fal ultradźwiękowych z głowicy, które docierając do naczyń krwionośnych, odbijają się i tworzą na monitorze obraz, poddawany ocenie przez flebologa. Wygenerowane w ten sposób zdjęcie USG pozwala na określenie, czy przepływ krwi jest na odpowiednim poziomie, czy i gdzie występują patologiczne zmiany, takie jak zwężenia i uszkodzenia naczyń. 

Diagnoza choroby żył przez Bartłomieja Juzę

Metody leczenia chorób żył

Co po diagnozie? Flebolog na podstawie wyników badań zleca leczenie, które będzie adekwatne do schorzenia. Przykładowo leczenie żylaków jest mało inwazyjne - najpopularniejsze metody to laseroterapia, ultradźwięki, echoterapia, a także wspomagające krążenie krwi i limfy, masaże i drenaże limfatyczne. Inne metody leczenia żylaków to także skleroterapia i miniflebektomia. Są to zabiegi, które usuwają niesprawne naczynia krwionośne - poprzez skleroterapię niesprawne naczynia krwionośne zrastają się i całkowicie zamykają, na skutek czego żylaki zostają wchłonięte. Zabiegi przeprowadzane są w seriach w odstępach 2 tygodni, a całkowita ich ilość ustalana jest przez flebologa. Zazwyczaj leczenie skleroterapią trwa od 2 do 3 miesięcy. Zaletą tej formy leczenia jest fakt, iż po zabiegach można swobodnie funkcjonować i zajmować się codziennymi obowiązkami, w zależności od zaleceń lekarza może być też wskazane noszenie uciskowych pończoch. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.