Flebologia i leczenie chorób żył
Niezdrowe warunki życia, takie jak brak ruchu, siedzący lub stojący tryb życia, alkohol i papierosy, stanowią niekorzystne czynniki wpływające na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i mogą przyczyniać się do powstawania zakrzepów, żylaków i innych schorzeń układu krążenia. Diagnostyką i leczeniem w tej dziedzinie zajmuje się flebolog, specjalista w dziedzinie flebologii, czyli dziale medycyny związanym z profilaktyką i chorobami i leczeniem żył.
Objawy chorych żył
Co powinno zwrócić uwagę, jeśli podejrzewamy problemy z układem krążenia w dolnych kończynach? Wśród najważniejszych objawów należy wymienić opuchliznę w obrębie łydek, stóp i kostek, uczucie ciężkości nóg. Opuchlizna pojawia się szczególnie po dniu pracy, najczęściej stojącej. Innym objawem, który można dostrzec wzrokowo, są drobne pajączki w kolorze od czerwieni do fioletu. W środowisku lekarskim nazywane są teleangiektazjami, czyli popękane naczynka i żyłki, pojawiają się na nogach i powinny być znakiem, aby koniecznie udać się do flebologa. Profesjonalisą w tej dziedzinie jest Bartłomiej Juza, do którego warto zwrócić się o pomoc w przypadku chorób żył bądź trudno gojących się ran. Wczesna diagnostyka i wdrożenie leczenia pozwalają zapobiegać dalszej niewydolności układu krążenia i nieodwracalnym uszkodzeniom naczyń krwionośnych. W przypadku zaawansowanej choroby żył może dojść do utrudnionego poruszania oraz owrzodzeń kończyn. Z tego względu nie warto bagatelizować objawów i skonsultować swoje obserwacji i obawy ze specjalistą.
Diagnostyka żylaków przez flebologa
Rozpoznanie flebologiczne żylaków dokonywane jest najczęściej za pomocą badania USG Dopplera. Jest to procedura bezpieczna i nieinwazyjna, a co równie istotne - szybka. Badania dopplerowskie pozwala na diagnostykę schorzeń żył i tętnic w początkowym stadium choroby, a dzięki temu podjęcie skutecznej terapii. Badanie USG Dopplera polega na wysyłaniu fal ultradźwiękowych z głowicy, które docierając do naczyń krwionośnych, odbijają się i tworzą na monitorze obraz, poddawany ocenie przez flebologa. Wygenerowane w ten sposób zdjęcie USG pozwala na określenie, czy przepływ krwi jest na odpowiednim poziomie, czy i gdzie występują patologiczne zmiany, takie jak zwężenia i uszkodzenia naczyń.
Metody leczenia chorób żył
Co po diagnozie? Flebolog na podstawie wyników badań zleca leczenie, które będzie adekwatne do schorzenia. Przykładowo leczenie żylaków jest mało inwazyjne - najpopularniejsze metody to laseroterapia, ultradźwięki, echoterapia, a także wspomagające krążenie krwi i limfy, masaże i drenaże limfatyczne. Inne metody leczenia żylaków to także skleroterapia i miniflebektomia. Są to zabiegi, które usuwają niesprawne naczynia krwionośne - poprzez skleroterapię niesprawne naczynia krwionośne zrastają się i całkowicie zamykają, na skutek czego żylaki zostają wchłonięte. Zabiegi przeprowadzane są w seriach w odstępach 2 tygodni, a całkowita ich ilość ustalana jest przez flebologa. Zazwyczaj leczenie skleroterapią trwa od 2 do 3 miesięcy. Zaletą tej formy leczenia jest fakt, iż po zabiegach można swobodnie funkcjonować i zajmować się codziennymi obowiązkami, w zależności od zaleceń lekarza może być też wskazane noszenie uciskowych pończoch.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy
-
Czym jest wiata fotowoltaiczna i jakie są jej zalety?
-
Sprzęt medyczny - wynajem czy zakup nowego?
-
Fotowoltaika dla firm - kiedy się opłaca?
-
Jak pozyskiwać prąd zgodnie z naturą?
-
Arteterapia dla dzieci - leczenie przez sztukę
Najnowsze wpisy
-
Jak rozpoznać świeże sushi? 5 niezawodnych wskazówek
-
Nauka pływania dla dzieci, dla dorosłych - kiedy jest najlepszy czas by rozpocząć lekcje pływania?
-
Jak zacząć zarabiać na złomie? 10 kluczowych zasad, które musisz znać
-
Ranking skupów aut w miejscowości Chojnice
-
Jakie znicze są modne w 2024 roku?