Skip to main content

Czym zajmuje się flebolog i kiedy się do niego zgłosić?

Prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego zależy od wielu czynników. Decydujący jest tryb życia, którego prowadzimy. Jeśli nie jesteśmy aktywni i pozwalamy sobie na nadmierną ilość alkoholu, a przy okazji źle się odżywiamy, możemy niechcący pogorszyć stan naczyń krwionośnych. Przejawem takiego stanu rzeczy są żylaki, zakrzepy i kłopoty z układem krążenia.

Flebolog i jego rola

Problemy z układem krążenia stanowią oś zainteresowań flebologa. Jest on ekspertem w dziedzinie naczyń żylnych. Flebologia jako dział medycyny zajmuje się nie tylko diagnostyką, ale i leczeniem rozmaitych schorzeń układu krwionośnego. Zaliczają się do nich żylaki, pajęczaki i zapalenia naczyń. Co więcej, określa działania profilaktyczne. Pozostaje zadać pytanie o sygnały, które powinny nas skierować do flebologa - godnym polecenia specjalistą z tej dziedziny jest Doktor Juza (https://www.doktorjuza.pl), od lat pomagający pacjentom z różnego rodzaju chorobami żył. Jakie zmiany w organizmie powinny nas zaalarmować, aby udać się do lekarza? Odpowiedzią na to pytanie jest uczucie "ciężkich nóg", które poprzedza pojawienie się żylaków. Powinniśmy też bacznie przyglądać się naszym kostkom, stopom i łydkom. Jeśli te ostatnie są spuchnięte, warto wybrać się do specjalisty. Szybka reakcja na niepokojące sygnały jest o tyle ważna, że wszelkie zmiany w obrębie naczyń krwionośnych mają charakter nieodwracalny. Żylaki wpływają niekorzystnie zarówno na wygląd nóg, jak i na sprawne poruszanie się. Wywołać mogą owrzodzenia i niedokrwistość.

Jak przebiega diagnostyka?

Badanie diagnostyczne bazuje na USG (Dopplera). Przebiega ono całkowicie nieinwazyjnie i szybko. Uchodzi za nadzwyczajnie skuteczne badanie ultrasonograficzne, a jego bezpośrednim celem jest wykrycie schorzeń związanych z układem krwionośnym. Na podstawie tego badania można sprecyzować problemy na bardzo wczesnym stadium i zainicjować odpowiednie leczenie. Metoda leczenia wdrażana przez flebologa zależna jest od wyniku diagnozy, samego pacjenta i etapu zmian chorobowych. Proces leczenia odbywa się za pomocą różnorakich zabiegów. Wśród nich znajdują się laseroterapia, leczenie ultradźwiękami, zastosowanie masażu i drenażu limfatycznego. Dwa ostatnie typy zabiegów wpływają na sprawność układu krążenia i limfy. Za usuwanie niesprawnych naczyń krwionośnych odpowiadają takie zabiegi jak miniflebektomia i skleroterapia. Niesprawne naczynia utrudniają transport krwi. Pacjenci, u których wykryto taki problem, poddawani są zabiegowi skleroterapii. Polega ona na wywołaniu procesu zrastania się i zamknięcia naczyń, które nie są sprawne. Jak wygląda ten zabieg? Nie jest on specjalnie skomplikowany i opiera się na wstrzyknięciu odpowiedniego farmaceutyku. Trzeba go jednak powtarzać cyklicznie co 2 tygodnie. Ilość powtórzeń zależy od decyzji flebologa.

 Nie warto ignorować schorzeń żylnych

Opuchnięcia, żylaki lub pajęczaki powinny nas zaalarmować o stanie naszego zdrowia. Nie warto czekać, aż zmiany się rozwiną i utrudnią nasze codzienne funkcjonowanie. Nieleczone schorzenia prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Widząc u siebie wspomniane zmiany, należy niezwłocznie udać się do flebologa. Żylaki i to warto podkreślić, są dziedziczne. Wiedząc, że pojawiały się takie schorzenia w rodzinie, wskazane jest udać się na badania w ramach profilaktyki. Można się ustrzec takich problemów, jeśli postawimy na prowadzenie zdrowego tryby życia i wygodne obuwie.

 

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Ja nie wspominam za dobrze swojej pierwszej wizyty u dentysty... Niestety tamta dentystka nie miała ...
Chce oświadczyć się mojej ukochanej i chce, żeby to było wyjątkowe! Z pomocą dobrej firmy ...
Krzysztof 3 miesięcy temu Ekologiczne źródła energii
Śledzenie tego, w jaki sposób fotowoltaika jest odbierana w naszym kraju, jest bardzo interesujące. Może ...
Weronika 3 miesięcy temu Ceremonia ślubna w plenerze
Bardzo mi się marzy ślub w plenerze! Na wszystkich zdjęciach takie ceremonie wyglądają jak wycięte ...
Spotkałam się z takimi wiatami podczas wycieczki do Grecji, ale wtedy nie wiedziałam, na co ...