Skip to main content

Badania krwi a niewyspanie - dlaczego odpoczynek jest ważny?

Chcąc właściwie przygotować się do pobrania krwi, nie wystarczy tylko i wyłącznie zadbać o pozostanie na czczo. Wpływ na wyniki badań może mieć również niewyspanie się oraz przemęczenie. Brak odpowiedniej ilości przespanych godzin może wpłynąć na odchylenia w wynikach; przez co nie zostaną wykryte schodzenia, które faktycznie występują u pacjenta. Bardzo ważne jest, aby na pobranie krwi wybrać się po odpowiednio przespanej nocy.

Odpowiednia ilość snu przed pobraniem krwi

Ciężko jest jasno określić, ile godzin snu potrzeba dorosłemu człowiekowi, aby był on w pełni wyspany. Zalecane jest natomiast przesypianie od sześciu do ośmiu godzin na dobę. Spanie zbyt dużej ilości czasu również może skutkować niewyspaniem się i przemęczeniem. Należy pamiętać, że każdy człowiek potrzebuje zupełnie innej ilości snu; wszystko zależne jest od wieku, stanu zdrowia, a nawet diety.

Przeddzień wybrania się do kliniki w celu pobrania krwi, dobrze będzie położyć się spać wcześniej, niż zazwyczaj. Dodatkowa szansa na regenerację jest zawsze mile odbierana przez organizm dorosłego człowieka. Dodatkowa godzina, czy dwie wpłynie pozytywnie na wypoczęcie. Jeśli istnieje taka możliwość, to powinno się całkowicie ograniczyć korzystanie z budzika- nawet tego najcichszego. Nagle pojawiający się dźwięk może podnieść poziom kortyzolu (tzw. hormonu stresu) we krwi. Miejsce typu Centrum medyczne Zawiercie, wykonuje pobór krwi w systemie zamkniętym - próżniowym, to znaczy, że krew pobierana jest bezpośrednio do probówki, co gwarantuje pacjentowi komfort i higienę oraz eliminuje zagrożenie powstania skrzepu.

Niewyspanie, a badania

Należy mieć na uwadze, że wiele parametrów oznaczanych z krwi waha się w zależności od rytmu dobowego- przykładowo stężenie sodu, potasu, a nawet jonów magnezu jest najniższe w nocy, natomiast rankiem najwyższe. To jest główny powód, dlaczego zakresy referencyjne wyznaczane są dla godzin porannych. Kiedy człowiek nie wysypia się lub zaburza swój zegar fizjologiczny, organizm zaczyna zupełnie inaczej odbierać otaczający go świat. Rytm domowy ulega przesunięciu, co wpływa na stężenie danego parametru- może on pokazywać zupełnie inny wynik.

Zafałszowane wskutek przemęczenia wyniki morfologii są dość częstym zjawiskiem. Oznaczone w niej parametry również wykazują wahania dobowe- całkiem podobnie jak wyżej wymienione stężenie jonów. To główny powód, dlaczego do rutynowych badań profilaktycznych nie powinno się podchodzić po nieprzespanej nocy.

Nocna praca, a pobieranie krwi

Coraz częściej można spotkać się z pracą na nocnej zmianie. Osoby pracujące w taki sposób zastanawiają się, czy wykonywanie badań tuż po wykonanych obowiązkach zawodowych jest dobrym rozwiązaniem. Niestety faktem jest, że zaburzony rytm dobowy wpływa na zmiany w stężeniach m.in. cholesterolu, glukozy i kwasu moczowego. Złe wyniki utrudniają diagnostykę poważnych schodzeń, przez co choroby cywilizacyjne (cukrzyca oraz miażdżyca) nie są prawidłowo wykrywane.

Największe zaburzenia w wynikach zaobserwować można u osób, które wybierają się na pobranie krwi po kilku nieprzespanych nocach. Wiele badań pokazuje, jak wiele zataić może niewyspanie się, czy stres. Badanie prof. Debry Skene z University of Surrey jasno obrazuje różnice w wynikach osób utrzymujących aktywność w porze nocnej lub dziennej. Dzięki przeprowadzonym analizom wiadomo, że już po kilku nocnych zmianach może dojść do zaburzeń przemiany materii.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Chce oświadczyć się mojej ukochanej i chce, żeby to było wyjątkowe! Z pomocą dobrej firmy ...
Krzysztof 1 miesięcy temu Ekologiczne źródła energii
Śledzenie tego, w jaki sposób fotowoltaika jest odbierana w naszym kraju, jest bardzo interesujące. Może ...
Weronika 2 miesięcy temu Ceremonia ślubna w plenerze
Bardzo mi się marzy ślub w plenerze! Na wszystkich zdjęciach takie ceremonie wyglądają jak wycięte ...
Spotkałam się z takimi wiatami podczas wycieczki do Grecji, ale wtedy nie wiedziałam, na co ...
Muszę przyznać, że zastanawiam się nad zabiegiem korekty powiek. Niestety zmagam się z opadającymi powiekami ...