Skip to main content

Zawód lekarza weterynarii

Dodaj komentarz

Weterynarz to bardzo ciężki i odpowiedzialny zawód. Aby zostać weterynarzem należy ukończyć bardzo trudne studia, które trwają 5 i pół roku oraz należy odbyć liczne staże i praktyki. Podczas studiów studenci zgłębiają wiedzę o fizjologi i anatomii zwierząt, uczą się o wielu ciężkich schorzeniach, możliwościach diagnostyki i wielu innych istotnych rzeczach. Weterynarz ma wiele możliwości pracy. Może pracować w prywatnej klinice i zajmować się małymi zwierzętami.Jedną z lepszych klinik w Rzeszowie jest Przychodnia Weterynaryjna Zalesie , na ulicy Ignacego Łukasiewicza 2, tel: 17 858 58 55. Może również zajmować się zwierzętami gospodarskimi lub kontrolą weterynaryjną mięsa.

gabinet weterynaryjyny rzeszów

Specjalizacje i ciągłe dokształcanie

Po skończeniu studiów każdy specjalizuje się w czym innym. Niektórzy skupiają się na leczeniu psów i kotów, tak jak Przychodnia Zalesie, która na swojej stronie internetowej http://www.przychodniazalesie.pl/ prezentuje szeroką ofertę wyspecjalizowaną właśnie pod te zwierzaki. Innych interesują drobne gryzonie i zwierzęta egzotyczne. Jeszcze inni pasjonują się większymi zwierzętami, jak na przykład konie. W weterynarii wyodrębniają się również specjalizacje podobne do tych, które znamy w medycynie ludzkiej, czyli na przykład chirurgia, onkologia, kardiologia i wiele innych. Medycyna cały czas idzie do przodu, dlatego weterynarze muszą się cały czas uczyć, czytać najnowsze publikacje medyczne oraz uczęszczać na różne kursy. Zawód ten wymaga naprawdę licznych poświęceń. Szczególnie jeśli chce się być dobrym weterynarzem.

Czym cechuje się dobry weterynarz?

Dobry weterynarz posiada obszerną wiedzę i doświadczenie oraz potrafi korzystać z nowoczesnych możliwości diagnostyki i leczenia. Dobrze, kiedy ma również doświadczenie zawodowe oraz dobre podejście do zwierząt. Ponadto powinien być uważny, dociekliwy i umieć prawidłowo interpretować występujące u zwierząt objawy. Powinien też umieć dobrze wytłumaczyć sytuację kliniczną zwierzęcia jego właścicielom oraz wytłumaczyć w jaki sposób muszą się oni nim opiekować. Niestety mimo trudności zawodowych i konieczności zdobycia wyższego wykształcenia zarobki weterynarzy są niewysokie. Przeważnie ludzie wybierają ten zawód, ponieważ czują potrzebę niesienia pomocy zwierzętom. Na większe zarobki mogą liczyć, kiedy zdecydują się otworzyć własną klinikę. Nie jest to jednak proste, ponieważ konieczne jest zgromadzenie sprzętu medycznego. Aparat rentgenowski, analizator biochemiczny, stół zabiegowy, lampy itp. to ogromny wydatek.

klinika weterynaryjna

Zawód weterynarz - praca pod presją

Niezwykłe przypadki u weterynarza zdarzają się częściej niż w medycynie ludzkiej. Czasem muszą oni zająć się bardzo rzadkimi gatunkami zwierząt, z którymi nigdy wcześniej nie mieli do czynienia. Tylko kilku lekarzy w Polsce ma kwalifikacje i obszerną wiedzę o egzotycznych gadach czy też ptakach. Nie zawsze są oni dostępni i tych pacjentów musi przyjąć lekarz weterynarii, który na co dzień zajmuje się psami i kotami. Jest to niewątpliwie duże wyzwanie. Nad weterynarzami często spoczywa ogromna presja, ponieważ pokłada się w nich ogromne nadzieje. Z pewnością powinniśmy być im wdzięczni za wszelkie sukcesy terapeutyczne, które osiągają.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.