Skip to main content

Wykorzystanie systemów EDI oraz ERP

2 koment.

System EDI – Elektroniczna Wymiana Danych. Brzmi ciekawie? Moim zdaniem tak, jednak warto zastanowić się czym jest system EDI, ponieważ nazwa wydaje się być mocno skomplikowana. Otóż EDI, to system elektronicznej wymiany danych w oparciu o zasady działania poczty elektronicznej.

system erp

Oprogramowania dla firm ERP oraz EDI

Systemy przeznaczone do prowadzenia przedsiębiorstw są tworzone przez specjalistów, którzy potem udostępniają je za pewną opłatą. Jedną z firm tego typu jest ODL Sp. z o.o., oferujący między innymi systemy ERP oraz EDI. Jedną z wyróżniających się cech systemów EDI jest to, że umożliwiają w dużym stopniu redukcję kosztów związanych z manualnym przetwarzaniem danych przy obsłudze zamówień, a potem fakturowaniu i wysyłce towarów. Redukcja kosztów w tym przypadku polega na obniżeniu kosztów związanych z utrzymaniem zapasów oraz personelu.

Co cechuje system EDI?

Kolejną cechą systemu EDI jest użyteczność informacji. Dzięki temu systemowi nie musimy wielokrotnie wprowadzać tych samych danych, ponieważ system je zapamiętuje co umożliwia nam sporą oszczędność czasu. Oprócz wymienionych wyżej cech, EDI odznacza się również integralnością informacji. Zwiększenie integralności danych dzięki EDI opiera się na sprawdzaniu poprawności przesyłanych informacji. Kolejną cechą jest aktualność informacji. System w czasie rzeczywistym przetwarza dane związane z poleceniem złożenia zakupu. EDI cechuje również spójność informacji oraz przetwarzanie dużej ilości danych biznesowych. Jak możemy zatem wywnioskować, system ten ma całe mnóstwo zalet i każde duże przedsiębiorstwo, szczególnie związane z branżą e-commerce powinno rozważyć wprowadzenie systemu EDI do swojej firmy.

Wady systemu EDI

Jednak, aby nie było tak kolorowo, system EDI posiada też pewne wady, a możemy do nich zaliczyć niewątpliwie możliwość trafienia danych w niepowołane ręce. W początkowej fazie wdrażania systemu, musimy się liczyć również z dużymi kosztami. Przy pojawieniu się błędów technicznych, które wynikają z nieprzepuszczenia faktury przez system, może dojść do problemów z jej odzyskaniem i poprawnym zaksięgowaniem. Jedną z wad jest również to, że poprzez otrzymanie niedokładnej faktury, klienci są zmuszeni do wstrzymania się od zapłaty i czekanie na wydanie poprawionego dokumentu. Tak więc system EDI posiada zarówno wady jak i zalety, jednak w ogólnym rozrachunku, myślę że warto zaimplementować ten system w swoim przedsiębiorstwie.

System ERP

Kolejnym innowacyjnym systemem, wspierających funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest system ERP, czyli z angielskiego Enterprise Resource Planning. Służy on do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Jest to system dość innowacyjny, posiadający całe mnóstwo zalet. Często wykorzystuje się systemy ERP w chmurze, oferowane przez wiele firm, a miedzy innymi ODL Sp. z o.o.. Zastosowanie tego typu programu okazuje się bardzo praktycznym i pomocnym rozwiązaniem. Umożliwia redukcję kosztów związanych ze zużyciem energii oraz rozbudową infrastruktury serwerowej. Ponadto, do zalet systemów ERP w chmurze należy ich skalowalność oraz oszczędność czasu. System ERP znajduje mnóstwo zastosowań między innymi w logistyce, zarządzaniu produkcją czy prowadzeniu sklepu internetowego. Oba systemy są warte swojej ceny i myślę, że każde duże przedsiębiorstwo powinno rozważyć ich wprowadzenie

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Natalia · 8 miesięcy temu
    Całkowicie się zgadzam! System EDI to niezwykła wygoda i redukcja zbędnych kosztów. 
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Weronika · 3 miesięcy temu
    Super artykuł. Specyfika systemu ERP jest mi dosyć dobrze znana, ale zastanawiam się nad system EDI. O nim mało słyszałam i zastanawiam się czy sprawdziłby się w logistyce. Moglibyście przygotować artykuł na ten temat też?