Praca fotografa ślubnego - jak zacząć?

Dodaj komentarz

Jeżeli znakomicie radzisz sobie z posługiwaniem się aparatem, a do tego masz już wykształcenie pozwalające ci na wykonywanie zawodu fotografa, najwyższa pora nieco bardziej się określić i wybrać dla siebie jakąś specjalizację. Możesz tworzyć wyłącznie zdjęcia produktowe bądź typowe zdjęcia reklamowe. Jeżeli jednak te dziedziny nie są dla ciebie zbyt interesujące, pomyśl o tym, by pracować jako fotograf ślubny. Akurat ten zawód jest niezwykle opłacalny i to z wielu różnych względów. Praca fotografa ślubnego nie jest prosta, ale na pewno jest satysfakcjonująca, wartościowa i... dochodowa.

Długa droga do profesjonalizmu 

Praca "zwykłego" fotografa różni się jednak znacząco od pracy prawdziwego fotografa ślubnego. Dobrym przykładem obrazującym realia pracy profesjonalisty w tej dziedzinie jest fotograf ślubny Trójmiasto, z pasją zajmujący się fotografią ślubną od wielu lat. Pamiętaj, że nawet jeśli od kilku ładnych lat wykonujesz rozmaite zdjęcia i tworzysz prace, które wyraźnie podobają się innym, nie jest wcale powiedziane, że tak zupełnie od razu poradzisz sobie z obsługą uroczystości weselnych, które rządzą się jednak swoimi prawami. Najpierw zdobądź doświadczenie. Jeżeli w swoim portfolio nie masz żadnych zdjęć ślubnych, póki co nie masz tak naprawdę z czym wyjść do potencjalnego klienta. Początkowo zacznij oferować swoje usługi znajomym i rodzinie. Wykonuj zdjęcia ślubne tak często, jak tylko się da. Nie musisz pobierać za nie żadnego wynagrodzenia. Póki co ciesz się możliwością zdobywania doświadczenia. Lepsze zdjęcia od razu sobie zapisuj i umieszczaj w portfolio. Dzięki temu już niedługo będziesz mógł zdobyć swojego pierwszego prawdziwego klienta.

Jak powinien działać fotograf ślubny podczas pracy?

Sama umiejętność wykonywania świetnych zdjęć na pewno ci jednak nie wystarczy. Dobry fotograf na weselu powinien być wprost niewidoczny. Musisz działać zawsze w taki sposób, aby nie przeszkadzać gościom podczas zabawy. Najlepsze zdjęcia to zwykle te robione spontanicznie - nie będą one jedynie wspaniałą pamiątką dla nowożeńców, ale świetnie wypełnią twoje portfolio, które wykorzystasz do poszerzenia grona twoich klientów. Powinieneś uwieczniać na nich prawdziwe emocje i uczucia, a nie wyreżyserowane pozy i ustalone sztuczne miny. Zadbaj też o swoje zdolności interpersonalne. Pamiętaj, że każdy człowiek może marzyć o zupełnie innym weselu i ślubie, a ty musisz zawsze wykazać się dużą elastycznością, dostosowując tryb pracy do oczekiwań przyszłej pary młodej. Tworzenie zdjęć wiąże się też bezpośrednio z... obróbką graficzną. Wykonane fotografie na pewno nieraz będziesz musiał jeszcze wyostrzyć czy nasycić. Zajmuj się więc nie tylko robieniem zdjęć, ale także i obsługą specjalnych programów graficznych. Im lepiej je poznasz, tym lepiej zdołasz potem wykorzystać wszystkie ich możliwości.

Postaw pierwszy krok!

Teraz powinieneś już wiedzieć mniej więcej, jak rozpocząć pracę jako fotograf ślubny. Początki w tej branży bywają trudne, ale nie zniechęcaj się zbyt szybko i postaraj się wytrwać w swoim postanowieniu. Z czasem na pewno załapiesz, o co w tym wszystkim w ogóle chodzi i wtedy będziesz mógł się uznać za prawdziwego fotografa ślubnego.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.