Porady od jubilera — jak dbać o obrączki ślubne?
Obrączki ślubne to pamiątka jednego z najważniejszych dni w życiu małżonków. Jako że symbolizują wielką miłość i mają wartość sentymentalną, rzadko kiedy bywają z palców ściągane. Noszenie tego rodzaju biżuterii na co dzień sprawia, że po pewnym czasie nie prezentuje się ona tak pięknie jak w dzień ślubu. Co zrobić, aby obrączki ślubne przetrwały w idealnym stanie wiele lat? Warto je regularnie czyścić. Przeczytaj, od czego zależy trwałość obrączek i jak o nie dbać.
Trwałość obrączek ślubnych — co na nią wpływa?
Na trwałość obrączek wpływa twardość metalu. Złoto i srebro w czystej postaci to metale na tyle miękkie, że bardzo łatwo je zarysować. Zabiegi takie jak hartowanie lub dodanie do czystego metalu małych ilości innych metali pozwalają podwyższyć twardość biżuterii, jednak nie sprawią, że stanie się ona niezniszczalna. Jeśli chodzi o obrączki ślubne złote, ich twardość podwyższa się przez dodanie miedzi, srebra czy cynku do złota żółtego lub palladu do złota białego. Stosuje się też hartowanie termiczne i mechaniczne. Złoto i srebro można utwardzić tylko do pewnej wartości, więc nadal pozostaną to metale dosyć miękkie i podatne na matowienie czy zarysowania.
Rozmiar obrączki a ryzyko jej uszkodzenia?
Podatność metali szlachetnych na zarysowania wynika z ich właściwości fizykochemicznych. Obrączki ślubne ze złota jako wyroby wykonane z metalu bardziej miękkiego od wielu innych narażone są na uszkodzenie w kontakcie z twardszymi przedmiotami na przykład ze stali. Uszkodzenie obrączki może też nastąpić w trakcie zmiany jej rozmiaru, gdy fachowiec przekroczy bezpieczny zakres korekty. Jeśli zakup obrączek dopiero przed Wami, przeczytajcie wpis na blogu Jubilera Łodzińscy - "Jak dobrać rozmiar obrączki? Poznaj listę rzeczy, o których warto pamiętać" - i wybierzcie obrączki we właściwym rozmiarze, aby uniknąć późniejszej jego korekty.
Jak ograniczyć ryzyko uszkodzenia obrączki ślubnej?
Bez względu na to, jak trwałe obrączki ślubne wybierzecie, warto chronić je przed uszkodzeniami, i to nie tylko przez ograniczenie kontaktu biżuterii z wyrobami od niej twardszymi. Obrączki ślubne trzeba zdejmować na czas wykonywania prac domowych i kontaktu rąk ze środkami chemicznymi lub pielęgnacyjnymi. To samo dotyczy wykonywania prac domowych, uprawiania sportu, noszenia zakupów, kąpieli w morzu lub jeziorze. Obrączki z grawerowanymi napisami czy rowkami należy chronić przede wszystkim przed kontaktem z mydłem, czy kremem. Pozostałości tych produktów zalepiają wolne przestrzenie biżuterii i są niezwykle trudne do usunięcia.
Jak czyścić biżuterię ślubną?
Z biegiem lat metale szlachetne pod wpływem czynników chemicznych lub mechanicznych tracą swój blask i pokrywają się mikro rysami. Aby obrączki ślubne zachowały swój pierwotny wygląd, warto je regularnie czyścić domowymi sposobami — nie stosuj jednak pasty do zębów, bo może je porysować. Raz na rok zleć czyszczenie złotnikowi. W usunięciu zabrudzeń pomoże ciepła woda z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń lub soku z cytryny i miękka szczoteczka, lub szmatka. Nie zapomnij o dokładnym wysuszeniu biżuterii. Jeśli obrączki straciły blask, użyj chusteczek polerujących.
lub dodaj komentarz jako gość
Najpopularniejsze wpisy
-
Czym jest wiata fotowoltaiczna i jakie są jej zalety?
-
Sprzęt medyczny - wynajem czy zakup nowego?
-
Arteterapia dla dzieci - leczenie przez sztukę
-
Fotowoltaika dla firm - kiedy się opłaca?
-
Jak pozyskiwać prąd zgodnie z naturą?
Najnowsze wpisy
-
Czy self-publishing jest dla każdego? Sprawdź, jak wydać książkę w 5 krokach!
-
Kiedy odrzucić spadek?
-
Jak rozpoznać świeże sushi? 5 niezawodnych wskazówek
-
Nauka pływania dla dzieci, dla dorosłych - kiedy jest najlepszy czas by rozpocząć lekcje pływania?
-
Jak zacząć zarabiać na złomie? 10 kluczowych zasad, które musisz znać