Czy self-publishing jest dla każdego? Sprawdź, jak wydać książkę w 5 krokach!
Self-publishing to alternatywa dla współpracy z wydawnictwem. Takie publikowanie książek we własnym zakresie cieszy się coraz większą popularnością wśród twórców. Nie wszyscy jednak mogą poszczycić się wówczas zyskami, które może przynieść z kolei profesjonalny wydawca. Sytuacja ta rodzi więc pytanie, czy self-publishing to dobre rozwiązanie dla każdego autora? Aby na nie odpowiedzieć, podpowiadamy, jak samodzielnie wydać książkę w 5 krokach.
Krok 1: Opracowanie koncepcji książki – jaką formę i treść powinno mieć dzieło?
Opracowanie całościowej koncepcji książki to krok, którego absolutnie nie można pominąć. Pozwala on bowiem uniknąć chaosu, związanego m.in. z ciągłymi zmianami ostatecznej formy dzieła. To właśnie dlatego, już na samym wstępie, należy przemyśleć:
- jak ma wyglądać książka,
- w jakim formacie ją wydać,
- jaką oprawę graficzną przygotować.
Nie bez znaczenia pozostaje również treść dzieła. Tą z kolei warto rozplanować już na wstępie, dzieląc ją na rozdziały, układając ich kolejność i tworząc chronologię wydarzeń. Ostatnim krokiem w tym etapie będzie również sprecyzowanie grupy odbiorców, co pozwoli dopasować książkę do potrzeb potencjalnych czytelników.
Krok 2: Nawiązanie współpracy – z kim warto współdziałać przy wydawaniu książki?
O ile samodzielne wydawanie książki nie wymaga poszukiwania wydawnictwa, o tyle warto jednak współpracować z innymi profesjonalistami. Będzie to m.in. redaktor, który nie tylko wyłapie słabe strony powstającego dzieła, ale również zaproponuje lepsze rozwiązania i zadba o przygotowanie treści tak, by była ona przyjazna w odbiorze dla czytelnika.
Pracę nad tekstem książki warto również powierzyć korektorowi. O tym, kim jest korektor tekstu i co należy do jego obowiązków, dowiesz się z proponowanej strony. Warto podkreślić jednak, że pierwszy specjalista będzie skupiał się na merytorycznych i logicznych błędach oraz ewentualnych nieścisłościach w tekście, drugi natomiast zadba o jego poprawność ortograficzną, stylistyczną czy interpunkcyjną.
Krok 3: Przygotowanie oprawy graficznej – na co zwrócić uwagę?
Przygotowanie oprawy graficznej to kolejny, niezwykle istotny krok w procesie self-publishingu. Na tym etapie warto zdać sobie sprawę z faktu, że zupełnie innych rozwiązań w tym zakresie będzie wymagać literatura dziecięca, inne oczekiwania będzie miał z kolei dorosły czytelnik. Chcąc opracować szatę graficzną we własnym zakresie, należy zadbać o:
- zakup profesjonalnego aparatu fotograficznego, jeśli w książce mają znaleźć się zdjęcia,
- wykupienie licencji na program do obróbki fotografii lub tworzenia grafiki, w zależności od potrzeb,
- zakup materiałów, których zadaniem będzie urozmaicenie tła fotografii.
Niezwykle istotny w tym kontekście będzie również projekt okładki, której zadaniem jest przyciągnięcie uwagi czytelnika. To właśnie dlatego jego wykonanie warto również powierzyć profesjonaliście.
Krok 4: Skład i druk książki – gdzie zlecić ich wykonanie?
Odpowiedni dobór czcionek, zaprojektowanie pagin, dodanie zdjęć lub ilustracji oraz wyrównanie marginesów to nieodzowny element powstawania każdej książki. Decydując się na jej samodzielne wydanie, warto poszukać drukarni, które oferują swoim klientom kompleksowe usługi w tym zakresie. Korzystając z takich możliwości można bowiem liczyć nie tylko na profesjonalny skład dzieła, ale również na jego opracowanie graficzne i wysokiej jakości wydruk.
Krok 5: Ile to kosztuje?
Ostateczna kwota, jaką należy zapłacić za samodzielne wydanie książki, uzależniona będzie od kilku istotnych czynników. Wśród nich należy wymienić m.in.:
- liczbę stron i egzemplarzy,
- format publikacji,
- liczbę ilustracji i grafik,
- działania marketingowe,
- wsparcie specjalistów,
- obsługę płatności.
Co ważne, self-publishing pozwala na dowolność w zakresie współpracy. Dzięki temu autorzy mogą samodzielnie wybrać podwykonawców oraz drukarnię, przejmując również obowiązki, związane np. z pakowaniem i wysyłką zamówionych książek. W przypadku tych, których objętość wynosi 400 000 zzs, koszty wydania 1000 egzemplarzy wahają się na ogół w granicach od 13 000 do nawet 23 000 zł, co obejmuje opłatę za takie działania, jak redakcja, korekta, skład, projekt okładki, konwersję i druk.
Czy każdy może wydać książkę samodzielnie?
Czy self-publishing jest dla każdego? Oczywiście, że nie. Nie każdy bowiem uwierzy w siebie na tyle, by – bez niczyjej pomocy – pokazać światu swoją twórczość. Ci, którzy jednak cechują się silną motywacją i wiarą we własne możliwości, doskonale poradzą sobie z pewnością z wydaniem dzieła na własną rękę. Warto pamiętać jednak, że w tym przypadku po stronie autora będzie leżeć jego całościowe przygotowanie, promocja i sprzedaż.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy
-
Czym jest wiata fotowoltaiczna i jakie są jej zalety?
-
Sprzęt medyczny - wynajem czy zakup nowego?
-
Arteterapia dla dzieci - leczenie przez sztukę
-
Czy w Miechowie znajduje się firma montująca klimatyzację i pompy ciepła?
-
Fotowoltaika dla firm - kiedy się opłaca?
Najnowsze wpisy
-
Sprzątanie biur vs. sprzątanie domów – jakie są różnice?
-
Jak dobrać koszulę? 5 kluczowych wskazówek dla każdego mężczyzny
-
Jak wybrać najlepszą firmę przeprowadzkową? 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę!
-
Kiedy należy wezwać lawetę?
-
AI w ERP w 2025 - co przyniesie nowy rok? Prognozujemy
Najnowsze komentarze




