Skip to main content

Jak pozyskiwać prąd zgodnie z naturą?

Ropa naftowa i węgiel to źródła energii, które były eksploatowane przez dekady, nie odnawiają się w krótkim czasie, a więc z perspektywy życia ludzkiego ich zapasy są skończone, a przede wszystkim przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska toksycznymi substancjami. Prognozy specjalistów z całej Unii Europejskiej wskazują na to, że użycie nieodnawialnych źródeł energii z roku na rok będzie spadać na rzecz alternatywnych źródeł zwanych odnawialnymi. PK Energia to dynamicznie rozwijająca się firma, która proponuje swoim klientom rozwiązania bezpieczne dla ich portfela, a także dla naszej planety. Wierzymy, że każdą wielką zmianę należy zacząć od siebie i swojego otoczenia, a odnawialne źródła energii to realna szansa na poprawę kondycji środowiska, w którym żyjemy.

Jakie są odnawialne źródła energii?

Moda na życie zgodnie z naturą i ekologią zatacza coraz szersze kręgi i na szczęście dotyczy również energetyki. Do odnawialnych źródeł energii zaliczamy energię słońca, wody, wiatru oraz energię z biomasy. Ich wspólnym mianownikiem jest fakt, że nie jesteśmy w stanie wyczerpać ich zasobów, a także to, że nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Skoro słońce i tak świeci, wiatr wieje, a woda krąży po planecie, dlaczego nie wykorzystać tych dobrodziejstw na własny użytek? Na takie i inne tematy można znaleźć odpowiedź, na stronie https://www.pkenergia.pl/, która poświęcona jest ekologii i związanymi z nią tematami. 

Energia słoneczna

Najpopularniejszym naturalnym źródłem energii jest na chwilę obecną energia słoneczna. Jej system polega na instalacji paneli fotowoltaicznych w miejscach, w których dostęp do słońca jest największy, a więc najczęściej na dachach budynków. O ile sama instalacja jest dość kosztowna, koszty te w ciągu niecałej dekady zwrócą się z nadwyżką, a właściciele instalacji będą z pomocą promieni słonecznych sami produkowali energię elektryczną. Dodatkowo coraz częściej pojawiają się programy, których celem jest współfinansowanie montażu paneli. Te z kolei podłączone są pod inwerter, który energię słoneczną zamienia w prąd dla całego gospodarstwa domowego.

Energia wiatru

Farmy wiatrowe to doskonała inwestycja, ale wymagają środowiska, w którym wiatr wieje z minimalną prędkością czterech metrów na sekundę. W Polsce warunki takie z całą pewnością panują na Pomorzu, z kolei w Europie Wielka Brytania, jako państwo wyspiarskie, zdaje się być miejscem idealnym dla wiatraków produkujących energię. Decyzja o postawieniu wiatraków powinna również uwzględniać odległość od najbliższych gospodarstw domowych, ponieważ ich praca jest dość głośna. Rozwiązanie to nie zdaje egzaminu jako instalacja na małą skalę, w przeciwieństwie do ogniw fotowoltaicznych, które można zobaczyć na coraz większej liczbie domów jednorodzinnych na świecie.

Małe elektrownie wodne

Elektrownie wodne mają szanse spełniać swoje zadanie tylko w miejscach, gdzie jest ruchoma woda. Wykorzystanie potencjału wody to najczęściej domena wielkich elektrowni z nowoczesnymi turbinami. Osoby prywatne rzadko decydują się na instalację przydomowych stacji mocy, ponieważ jest ona bardzo kosztowna. Zapewnienie sobie niezależności od dostawców energii jest kuszące, zwłaszcza jeśli infrastruktura jest korzystna, jednak trzeba liczyć się z kosztami rzędu nawet setek tysięcy złotych na sam początek.

Biomasa

Biomasa to odpady z drewna niskiej jakości lub odpady pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego. Wszystkie produkty zaliczane do biomasy ulegają biodegradacji, a także cechują się określoną kalorycznością, dlatego spalane w piecach mogą generować energię. Spalanie biomasy jest o wiele bezpieczniejsze dla środowiska niż palenie w piecach paliwami kopalnymi. Do najpopularniejszych biopaliw zalicza się na przykład pellet, biobenzyny oraz biogaz.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Chce oświadczyć się mojej ukochanej i chce, żeby to było wyjątkowe! Z pomocą dobrej firmy ...
Krzysztof 1 miesięcy temu Ekologiczne źródła energii
Śledzenie tego, w jaki sposób fotowoltaika jest odbierana w naszym kraju, jest bardzo interesujące. Może ...
Weronika 1 miesięcy temu Ceremonia ślubna w plenerze
Bardzo mi się marzy ślub w plenerze! Na wszystkich zdjęciach takie ceremonie wyglądają jak wycięte ...
Spotkałam się z takimi wiatami podczas wycieczki do Grecji, ale wtedy nie wiedziałam, na co ...
Muszę przyznać, że zastanawiam się nad zabiegiem korekty powiek. Niestety zmagam się z opadającymi powiekami ...