Innowacyjne rozwiązania przyszłości

Inwestycja w odnawialne źródła energii to coraz popularniejsza forma inwestycji i lokaty kapitału dla posiadaczy nieruchomości i domów. Jednymi z najpopularniejszych, a do tego najbardziej efektywnych systemów tego typu jest fotowoltaika, która pod względem ilości wysuwa się na prowadzenie w statystykach ekonomicznych. Czy jednak montaż paneli fotowoltaicznych w naszych, polskich warunkach jest opłacalny? Jakie są zalety i wady systemów fotowoltaicznych? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarte zostały w poniższym artykule. Jeśli więc temat fotowoltaiki wydaje Ci się być intrygujący koniecznie zapoznaj się z treścią tekstu.
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to w brzmieniu naukowym proces produkcji energii ze światła słonecznego dostępnego dla wszystkich w niezliczonych ilościach i przede wszystkim za darmo. Jak plasuje się rozwój fotowoltaiki na ziemi? Otóż jest to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż energetyki na świecie. Według źródeł na 2020 rok jest to czwarte pod względem wielkości produkcji źródło energii w Europie i trzecie na świecie. Statystyki podbija fakt coraz większego rozwoju i wykorzystania ogromnych zasobów energii słonecznej dostępnych w strefie podzwrotnikowej i zwrotnikowej z których coraz chętniej korzystają rozwijające się państwa takie jak Botswana czy Egipt z roku na rok podwajające powierzchnie swoich farm słonecznych.
Fotowoltaika to bardzo ekologiczne źródło energii. Firmy zajmujące się jej instacją, tak jak Fotowoltaika APP Energy Kielce często podkreślają, że panele słoneczne nie produkują szkodliwego dwutlenku węgla. Tego typu ekologiczne rozwiązania nie zanieczyszczają środowiska ani nie szkodzą przyrodzie. Wykorzystują tylko promienie słońca, które przetwarzają w prąd. Zalety fotowoltaiki są więc jasne i czytelne. Co do jej wad można zaliczyć spadek wydajności na panelu - z każdym rokiem system traci około 2% swojej wydajności i działa nieco słabiej. Uciążliwe są też obostrzenia prawne i regulacje nakładane przez rządy na prywatnych inwestorów w tej branży.
Parametry inwestycyjne fotowoltaiki w Polsce
Fotowoltaika jest coraz chętniej montowana również w naszym kraju. Trend ten nie rozwija się bez przyczyny, bowiem Polska zgodnie z limitami Europejskimi ma nakaz odchodzenia od węgla, który jest głównym surowcem energetycznym naszego kraju. Nie ma więc innego wyjścia jak inwestycja w OZE zaś fotowoltaika jest najpopularniejszym z nich. Dodatkową zachętą są duże dotacje głównie proweniencji unijnej na montaż i eksploatacje systemów paneli fotowoltaicznych. Dachy domów polskich wsi i miast zapełniają się więc masowo płytami fotowoltaicznymi kładzionymi tanio i przynoszącymi oszczędności w rachunkach.
Fotowoltaika ma w Polsce sporą opłacalność, kraj nasz ma bowiem wysokie wartości nasłonecznienia. Szczególnie południowa Polska tj. Roztocze Lubelskie, Podkarpacie, Małopolska i Dolny Śląsk mają wysokie wartości nasłonecznienia, które wynoszą tam nawet 1160 kWh/m2 co jest znacznie powyżej średniej unijnej i plasuje te regiony zaraz po Bawarii czy Prowansji. Współczynnik ten oznacza, że w tych miejscach fotowoltaika przyniesie nie tylko szybki zwrot zainwestowanego w nią kapitału, ale i zysk. Regionami w jakich raczej nie poleca się montować tych systemów są pomorze zachodnie i Suwalszczyzna, gdzie nasłonecznienie jest niskie i wynosi zaledwie 900 kWh/m2.