Skip to main content

Fotowoltaika dla firm - kiedy się opłaca?

Galopujący wzrost cen energii elektrycznej jest bardzo uciążliwy nie tylko dla odbiorców indywidualnych, ale również dla firm. Wszak ich zapotrzebowanie na energię jest bardzo duże i dlatego to zazwyczaj firmy, jako pierwsze odczuwają pojawiające się podwyżki. Receptą na ten stan rzeczy może okazać się fotowoiltaika, która jednocześnie okazać się może skuteczną inwestycją na długie lata. W tym artykule poruszymy kwestie samodzielnej produkcji prądu i korzyści z tego płynących.

Fotowoiltaika dla firm – recepta na obniżenie rachunków za prąd

Wiadomo, że koszty związane z energią w firmach znacząco obciążają budżety, ponieważ obejmują nawet do kilkudziesięciu procent całości kosztów. W obecnej sytuacji, kiedy ceny prądu są nieustannie podnoszone, jest to ogromny cios dla budżetu firmy. Sytuacja ta zmusiła przedsiębiorców do szukania alternatyw. Popularnym pomysłem jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, które przynajmniej w części pozwolą na uniezależnienie się od dostawców prądu. Warty uwagi jest również fakt, że wzrastają nie tylko ceny samej energii, ale również wszystkie dodatkowe koszty z tym związane. Nic też nie wskazuje na to, aby trend ten miał ulec zatrzymaniu lub odwróceniu. Niestety trzeba przygotować się na jeszcze wyższe koszty.

Wykorzystanie fotowoltaiki pozwoli na przynajmniej częściowe ograniczenie tych kosztów. Można uzyskać dzięki niej niższe rachunki, nie tylko ze względu na samą energię, ale również poprzez zwolnienie z opłaty mocowej za prąd, który wyprodukowany został we własnym zakresie, opłaty jakościowej oraz OZE. Dodatkowo, przy inwestycji w magazyn energii oraz inwerter hybrydowy, można zapewnić przedsiębiorstwu zasilanie awaryjne. Podczas wyboru odpowiedniej firmy fotowoltaicznej, warto skorzystać ze strony ranking-fotowoltaika.pl, która udostępnia precyzyjnie opracowany ranking najlepszych firm fotowoltaicznych. Ze względu na ogromną ilość przedsiębiorstw działających w tej branży, skorzystanie z takiego zestawienia będzie gwarantem uzyskania najwyższej jakości usług. 

Które firmy najwięcej zyskają dzięki fotowoltaice?

Firmowa fotowoltaika najbardziej opłaca się tym przedsiębiorstwom, u których zużycie prądu jest na bardzo wysokim poziomie. Firma, która jest jednocześnie producentem i odbiorcą energii elektrycznej, określana jest mianem prosumenta. Warto zaznaczyć, iż status ten nadawany jest niezależnie od branży i wielkości przedsiębiorstwa, a instalacje fotowoltaiczne nie potrzebują ani koncesji, ani pozwoleń na budowę.

Najczęściej w systemy fotowoltaiczne inwestują:

  • branże rolnicze,
  • obiekty handlowe i branża spożywcza,
  • biznesy produkcyjne,
  • inne firmy, które wykorzystują w swojej pracy energochłonne procesy oraz urządzenia.

Jakie są możliwości dofinansowania do fotowoltaiki?

Inwestycja w system fotowoltaiczny jest dosyć kosztowna, jednak są możliwości, aby te koszty obniżyć. Odnawialne źródła energii podlegają dofinansowaniom, warto więc zainteresować się tego typu programami wsparcia. Są to między innymi:

  • Energia Plus – dedykowana przedsiębiorstwom z dużym poborem energii, otrzymuje się ja w formie dotacji lub pożyczki;
  • Agroenergia – program przeznaczony dla rolników, gdzie wysokość dotacji uzależniona jest od mocy samej instalacji,
  • Formy regionalne – umożliwiają one sfinansowanie zakupu fotowoitaiki w postaci pożyczek bądź dotacji.

Jak widać będąc firmowym konsumentem energii warto postawić na odnawialne źródła energii w postaci fotowoltaiki. Pozwoli to na ograniczenie kosztów związanych z poborem energii, ale też dodatkowymi, pobocznymi opłatami. Szereg programów pozwalających obniżyć koszty instalacji systemu dodatkowo zachęcają do korzystania z zielonej energii.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Ja nie wspominam za dobrze swojej pierwszej wizyty u dentysty... Niestety tamta dentystka nie miała ...
Chce oświadczyć się mojej ukochanej i chce, żeby to było wyjątkowe! Z pomocą dobrej firmy ...
Krzysztof 2 miesięcy temu Ekologiczne źródła energii
Śledzenie tego, w jaki sposób fotowoltaika jest odbierana w naszym kraju, jest bardzo interesujące. Może ...
Weronika 2 miesięcy temu Ceremonia ślubna w plenerze
Bardzo mi się marzy ślub w plenerze! Na wszystkich zdjęciach takie ceremonie wyglądają jak wycięte ...
Spotkałam się z takimi wiatami podczas wycieczki do Grecji, ale wtedy nie wiedziałam, na co ...