Skip to main content

Eko jazda

Dbanie o środowisko w ostatnich czasach stało się bardzo ważnym tematem. Segregujemy śmieci, likwidujemy stare kotły węglowe i wszędzie słyszymy o tym, że pogrążamy naszą planetę. Dla wielu być może sprawy związane z kiepską jakością powietrza stały się wręcz nudne, denerwujące.

Ekologiczny rower z JR CONCEPT Sklep i serwis rowerowy

Robimy to, co musimy - kwestię recyklingu reguluje prawo, podobnie wygląda sprawa ogrzewania naszych domów i mieszkań. Może jednak warto pochylić się nad tym tematem z innej perspektywy. Nie trzeba być ekologiem, "zielonym" ani żadnym działaczem, żeby wiedzieć, że mamy wpływ na nasze środowisko. Wystarczy nie śmiecić, zmienić jednorazowe torby foliowe na materiałowe i zacząć racjonalnie korzystać z samochodów! Normą stało się, że niemal każdy dorosły Polak jeździ samochodem. To wspaniałe, że mamy taką możliwość, ale tak z ręką na sercu - czy wszędzie i zawsze trzeba jechać autem?

Wybierz rower i bądź eko

Rower, wspaniały wynalazek! Dlaczego warto jeździć rowerem do pracy? Oprócz niezaprzeczalnych korzyści zdrowotnych rower pod względem ekologicznego punktu widzenia jest nie do zastąpienia. Napędzany siłą naszych nóg niesie nas wszędzie tam, gdzie chcemy. Bez korków, bez nerwów, bez spalin. Po pierwsze - jeżdżąc do pracy rowerem często uda nam się być tam szybciej niż samochodem, bo unikniemy stania w korkach. Rower okazuje się szczególnie zbawienny w Warszawie. Wystarczy znleźć dobry sklep i serwis rowerowy na Mokotowie, aby cieszyć się szybkim i bezstresowym poruszaniem się po zakorkowanej Stolicy. Jednym ze sprawdzonych warszawskich serwisów jest JR CONCEPT Sklep i serwis rowerowy.

Mało?

Wejdźmy zatem w to głębiej. Kolejna różnica między jazdą rowerem a samochodem to niższy koszt utrzymania roweru, oczywiście nikt nikomu nie każde całkowicie zrezygnować z jazdy autem, ale i tak nie zapłacimy tyle za paliwo ani za parkingi. Jeśli nasza praca oddalona jest od domu o kilka kilometrów wcale nie musi oznaczać konieczności codziennego wsiadania do samochodu. Co więcej dojazd rowerem to ominiecie korków, jazda bez stresu i złości na innych kierowców.

Zdrowie i ekologia w jednym

Ktoś powie, że jadąc rowerem też trzeba zatrzymywać się na światłach, że nie da się uniknąć stresujących sytuacji, że pogoda może nas zaskoczyć i wiele innych argumentów. Owszem, wszystko się zgadza, ale czy to nie są tylko wymówki? Porównując poziom stresu za kierownicą samochodu do jednośladu - stres na rowerze jest zerowy. Nie unikniemy nieprzewidzianych sytuacji ani podczas jazdy samochodem, ani podczas jazdy rowerem, ani nawet podczas spaceru! Jeżeli to nie przekonuje, to może kwestia zdrowia pomoże. Nie od dziś wiadomo, że nawet najmniejsza aktywność fizyczna jest wskazana.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Podczas jazdy na rowerze dbamy nie tylko o zdrowie fizyczne, ale również o własną psychikę. Uwalnia się hormon szczęścia, bo tak działa na człowieka sport. Jesteśmy zadowoleni, mniej spięci, wchodzimy do pracy rześcy i gotowi na nowe wyzwania. Spada też poziom stresu, dlatego mniej rzeczy wyprowadza nas z równowagi. Można iść dalej - poprawiają się relacje międzyludzkie, bo gdzie mniej stresu tam mniej konfliktów. Można by wymieniać w nieskończoność zalety jazdy na rowerze do pracy, po pracy i wszędzie, gdzie się da. Pamiętajmy przy tym o odpowiednim oświetleniu roweru i o kasku. Bezpieczeństwo to podstawa.
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Ja nie wspominam za dobrze swojej pierwszej wizyty u dentysty... Niestety tamta dentystka nie miała ...
Chce oświadczyć się mojej ukochanej i chce, żeby to było wyjątkowe! Z pomocą dobrej firmy ...
Krzysztof 2 miesięcy temu Ekologiczne źródła energii
Śledzenie tego, w jaki sposób fotowoltaika jest odbierana w naszym kraju, jest bardzo interesujące. Może ...
Weronika 2 miesięcy temu Ceremonia ślubna w plenerze
Bardzo mi się marzy ślub w plenerze! Na wszystkich zdjęciach takie ceremonie wyglądają jak wycięte ...
Spotkałam się z takimi wiatami podczas wycieczki do Grecji, ale wtedy nie wiedziałam, na co ...